Daha fazla sessiz kalamadı. IMF'den Kritik Türkiye Açıklaması

Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) Türkiye hakkında kritik bir uyarıda bulundu. Yapılan uyarıda enflasyon uyarısı dikkat çekti.

Daha fazla sessiz kalamadı. IMF'den Kritik Türkiye Açıklaması
Yayınlanma Tarihi : 04 Aralık 2021 19:33

Doların hızla yükselmesi ve liranın değer kaybetmesi bir gün olsun ülke gündeminden düşmüyor. Bugün CHP tarafından yapılan Mersin mitinginde de yüksek sesle dile getirildi.

Hemen hemen her gün bir ekonomist ekonomi hakkında değerlendirmelerde ve uyarılarda bulunuyor. Bir uyarıda da IMF'den geldi. Yapılan uyarıda  dikkat çeken ifadelere yer verildi.. 

Dünya Gazetesi'ndeki habere göre IMF açıklamasında ayrıca, eğer enflasyon baskısı artarsa diğer ülkelerin beklenenden daha kısa sürede para politikasını sıkılaştırmaya ihtiyaç duyabileceğinin altı çizildi.

TÜİK verilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE), 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3,51, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 19,82, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,31 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 17,71 artış gerçekleşti.

1 HAFTADA 2 MÜDAHALE

Döviz kurundaki yukarı yönlü sert hareketler sonrası Merkez Bankası dövize doğrudan müdahale etme kararı aldı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir" denildi.

Merkez Bankası en son doğrudan satım yönünde müdahaleyi 1 Aralık Çarşamba günü yapmıştı.

Güne 13,60'lı seviyelerden başlayan dolar, enflasyon verisinin açıklanmasının ardından yükselişe geçerek 13,80'li seviyelere kadar yükselmişti.

13,95 liralık tarihi zirvesine yaklaşmasının ardından Merkez Bankası'ndan dövize gelen müdahalenin ardından dolar 13,50 seviyesinin altına geriledi.

İlgili Haberler