Devlet çalışanlara yemek ve ısınma yardımı yapıyor! Başvurular için duyuru yapıldı

Nakit yemek yardımı ve ısınma yardımı ödemeleri için nasıl vergi istisnası uygulanacağı devlet tarafından belirlendi. Vatandaşlara yardım yapılacak. Yemek ve ısınma yardımının ne kadar olacağı da belli oldu

Devlet çalışanlara yemek ve ısınma yardımı yapıyor! Başvurular için duyuru yapıldı
Yayınlanma Tarihi : 26 Kasım 2022 20:08

Havalar giderek soğuyor. Devlet ise vatandaşlarına sahip çıkıyor. Vatandaşlara yardım yapılacak. Özellikle çalışanları ilgilendiren bir yardım duyurusu yapıldı. Yardımdan nasıl yararlanılacak bu detaylarda belli oldu. 

Son günlerde haber sitelerinde devletin vatandaşlara sağladığı yardımlarla ilgili haberler yayınlanıyor. Isınma ve yemek yardımının detayları herkes tarafından merak ediliyordu.

Hürriyet'te Neşe Karanfil vatandaşlara yapılacak ödemelerin detaylarını paylaştı. 

Hürriyet'in detaylarını aktardığı taslağa göre elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılan 1000 liraya kadar ödemelerin çalışana mevcut ücretine ilave olarak yapılması gerekiyor. Mevcut ücrette bir artış olmaksızın bu istisnadan yararlanılması mümkün olmayacak. Aynı şekilde mevcut ücret, mesai, prim ve sosyal yardım gibi ödemelerinin bir kısmının elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma gideri karşılığı olarak gösterilerek bu istisnadan yararlanılması mümkün olmayacak.

İşverenler tarafından çalışanlara yapılan ödemelerin istisna kapsamında değerlendirilebilmesi için söz konusu ödemelerin 9 Kasım 2022 tarihi ile 30 Haziran 2023 tarihi (bu tarih dahil) arasında yapılması, elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılması, aylık 1000 lirayı aşmaması, mevcut ücretlerine ilave olarak yapılması şart olacak.

Öte yandan; çalışanlara yapılacak nakit yemek bedelinin gelir vergisinden istisna edilmesi uygulaması 1 Aralık 2022 tarihinden itibaren uygulanacak. Günlük yemek bedelinin 51 lirayı aşmaması gerekecek. 51 lirayı aşan yemek bedeli ödemeleri istisna kapsamında olmayacak. Nakit olarak yapılan yemek bedeli ödemelerinin bankalar aracılığıyla yapılması gerekecek. İşletmelerin yemek kartlarına yükleme yapılmak veya yemek çeki satın alınmak suretiyle verildiği durumlarda, her bir çalışan için çalışılan günlere ait bir günlük yemek bedelinin 51 lirayı aşmayan kısmı da Gelir Vergisi’nden istisna olacak.