Dolar Hesaplarında Büyük Hareketlilik Sinyali Alan Fırsatı Kaçırmadı

Vatandaşların döviz mevduatları toplamı rekora koşuyor. Türk lirası karşısında rekor tazeleyen dolara rağbet hala sürüyor.

Dolar Hesaplarında Büyük Hareketlilik Sinyali Alan Fırsatı Kaçırmadı
Yayınlanma Tarihi : 10 Eylül 2021 21:13

Uzun bir süredir devam eden dolar kurundaki yükseliş adeta dolara yönelenlerin sayısını artırıyor.

2018 itibariyle başlayan yükseliş yerini bir türlü düşüşe bırakamadı. Dolardaki yükselişi fırsat gören vatandaşlar ise her geçen gün yatırımını bu alana yapmaya devam ediyor.

Çok sayıda piyasa uzmanı ise hala en güvenilir aracın altın olduğu konusunda ısrarcı. Bugün Dünya gazetesi ise dolar mevduatlarıyla ilgili çarpıcı bir haber yayınladı. Yayınlanan haberdeki ayrıntılar gerçekten çok şaşırtıcıydı.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan 3 Eylül haftasına ait para banka verilerine göre, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 1 milyar 922 milyon dolar artış gösterdi. Böylece bir önceki hafta 236 milyar 196 milyon dolar olan yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 238 milyar 118 milyon dolara geldi.

DÜŞÜK KURU FIRSAT GÖRDÜLER

Merkez Bankası’nın haftalık para ve banka istatistikleri ise dolar/TL’nin 8.26 liraya kadar gerilediği geçen hafta döviz mevduatlarını arttırdıklarını ortaya koydu. Parite etkisinden ayrılmış veriye göre de döviz mevduatındaki artış 1 milyar 38 milyon dolar olarak belirlendi. Parite etkisinden arındırılmış verilere bakıldığında bireylerin döviz mevduatının 901 milyon dolar, ticari hesapların döviz mevduatının ise 137 milyon dolar arttığı görüldü.