Dolar Piyasalarını En İyi Bilen Ekonomist açıkladı, İşte dolar için alım noktası

Dolar almalı mı satmalı mı derken , İslam Memiş uyardı...

Dolar Piyasalarını En İyi Bilen Ekonomist açıkladı, İşte dolar için alım noktası
Yayınlanma Tarihi : 02 Eylül 2021 21:26

Hangi seviyeden dolar alınmalı sorusuna yanıt aranırken Dolar konusunda piyasalardaki hareketlilik sürüyor. 2018 yılından itibaren dolar kurundaki yükseliş bir ileri bir geri şeklinde devam ediyor. Yüksek kur muhalefet tarafından eleştirilirken gözü dolarda olanların sayısı da epey fazla.

Para piyasaları konusunda uzman isimler ise gelecek günlerle ilgili tahminlerini paylaşmaya devam ediyorlar. O isimlerden biri de İslam Memiş. İslam Memiş dolar piyasasıyla ilgili yine görüşlerini paylaştı.

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş dolar kuru için alım noktasını takipçileriyle paylaştı

İslam Memiş para piyasalarında merakla beklenen Jackson Hole toplantısındaki Fed Başkanı Jarome Powell’ın konuşmaları sonrasında dolar endeksinin 92.65 bandına kadar gerilediğini bununla beraber gelişmekte olan Türkiye gibi ülkelerde de dolar kurunun düştüğünü belirtti.

Dolar kurunun Türk Lirası karşısında 8.30 TL seviyelerinde bir dengelenme içerisinde olduğunu ortaya koyan ekonomist İslam Memiş dolar kurunda yeni hareketlenmeler için Merkez Bankası’nn 23 Eylül’deki faiz kararını işaret etti.

islam-memis-wdsi-cover.jpg

HANGİ SEVİYEDEN DOLAR ALINABİLİR?
 
Dolar kurunda yeni döneme ilişkin beklentilerini ifade eden Memiş “ Dolar kuru 8.30 TL’nin altında kalıcı olabilir ise düşüşlerin Eylül ayı içerisinde 8.10 seviyesine kadar devam edebileceğini görebiliriz. Ancak 8.30 üzerinde tepki alımları gelirse 8.50’ye kadar yeniden bir tırmanma oluşabilir.

Dolar almayı düşünenler ya da dolar borcu olanlar 8.50 ile 8.10 lira bant aralığında kademeli alım pozisyonları yapmalı. Dolar kurunda şuan ki ortamda 8 TL’nin altında bir rakam göreceğimizi ben şimdilik beklemiyorum” diye konuştu.

Dolar kurunda şuanda olası gözükmeyen bazı senaryolar gerçekleşirse yönün değişebileceğini de takipçilerine hatırlatan İslam Memiş “Ancak dolar kurunun genel olarak değeri ABD Fed Başkanı Powell’ın ‘yılın son çeyreğinde varlık alımlarını azaltabiliriz’ şeklindeki açıklamaları sonrası doğal olarak artacaktır. Yılın son çeyreğine hazırlık yapmak için bu seviyeler (8.50 – 8.10) kademeli giriş için uygun seviyeler diye tahmin ettiğimi sizinle paylaşmak isterim” dedi.

Kaynak: Patronlardünyası.com