Ekonomistlerden yeni enflasyon tahmini: 20 yılın zirvesine çıkabilir

Son dönemde Türkiye'de enflasyon hiç olmadığı kadar yüksek. Uzun bir süredir kontrol altında tutulan enflasyon oldukça yüksek seviyelerde seyrederken bazı ekonomistler yeni enflasyon tahminiyle korkuttular

Ekonomistlerden yeni enflasyon tahmini: 20 yılın zirvesine çıkabilir
Yayınlanma Tarihi : 02 Mayıs 2022 13:54

Türkiye'de hayat pahalılığı her alanda hissediliyor. Çok sayıda ürüne peş peşe zamlar geliyor. Alınan maaşlar asgari ücret seviyesinde olduğu için çok sayıda vatandaş geçim sıkıntısı yaşıyor. Öyle ki bir çok vatandaş yoksulluk sınırının altında yaşamak zorunda.

Kira fiyatlarındaki artış, fatura giderlerinin yükselmesi ve gıda fiyatlarındaki tırmanış hayatın her alanında zorluk yaşanmasına neden oluyor. İktidar yetkilileri enflasyon konusunda iyimser davranırken bazı ekonomistler uyarılarda bulundular.

Sözcü'den Deniz Bilici Göçmen'in haberine göre, 5 Mayıs'ta açıklanacak enflasyonunun enerji ve gıda fiyatlarının etkisiyle 20 yılın yeni rekorunu kırarak yüzde 68'e çıkması beklenirken iktidar temsilcileri ise zirveye tırmanan enflasyona ilişkin kafa karıştırıcı mesajlar veriyor. Merkez Bankas (TCMB) yıl sonu enflasyon hedefini 19 puan artırarak yüzde 42.8 olarak açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise önce 2021 yılsonunda enflasyonun ocakta pik yapacağını, daha sonra yaz aylarında düşüşe geçeceğini, en son da “Enflasyonu konuşmaya devam edeceğiz” diyerek aralıktan sonra düşmeye başlayacağını söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise önceki gün Arabistan dönüşü enflasyonun mayıstan sonra düşmeye başlayacağını söyleyerek, ‘yıl sonuna doğru daha olumlu istikamette neticeleneceğini' açıkladı.

Reuters'ın anketine göre ekonomistler, yüksek enflasyonun mayıstan itibaren bir miktar gerilemeye başlasa da enflasyonun yılı yüzde 52 ile tamamlayacağını öngörüyor. Nisan ayı için yıllık enflasyon tahminleri %64.2 ile %70.85 arasında değişen ekonomistlerin tahmini aylık enflasyon için ise yüzde 6. Bu rakamlar da son 20 yılın zirvesi demek. Vatandaşlar enflasyonun bir an önce kontrol altına alınmasını talep ederken muhalefet ise çözüm olarak erken seçim önerisinde bulunuyor. İktidar ise erken seçime kapıları tamamen kapatmış durumda. 

Kaynak: Sözcü