Elektrik faturaları bu yüzden yüksek geliyormuş! Bu önlemleri pek kimse bilmiyordu

Son dönemde elektrik faturaları hiç olmadığı kadar yüksek geliyor bazı tasarruf yöntemleriyle elektrik faturanızı yarı yarıya düşürmek mümkün

Elektrik faturaları bu yüzden yüksek geliyormuş! Bu önlemleri pek kimse bilmiyordu
Yayınlanma Tarihi : 04 Mayıs 2022 02:06

Elektrik faturaları cep yakmaya devam ediyor. Peş peşe gelen zamlar elektrik faturalarının kabarmasına yol açarken tasarruf yöntemleri de en çok araştırılan konular arasında ilk sırada yer alıyor. Bu konuda çok sayıda uzmanın görüşleri yer alıyor. Ancak kesin olarak faturada tasarruf sağlayabilmek için bazı bilgileri bilmekte fayda var.

Elektrik faturaları son dönemde hiç olmadığı kadar yüksek gelmeye başladı. Bu durum geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşların en büyük sorunlarından biri.

Öyle ki kira fiyatlarına yaklaşan elektrik faturalarının geldiğine tanık oluyoruz. Sosyal medyadan çok sayıda vatandaş elektrik faturalarının yüksek gelmesi nedeniyle tepkilerini paylaşıyorlar.

thumbs-b-c-b1bdbf36b222ed81b5c836782dfa9da3.jpg

Zaman zaman ünlü isimlerin de elektrik faturalarına tepki gösterdikleri görülüyor. Yüksek elektrik faturalarının aslında birden çok nedeni var. En büyük nedenlerinden biri ise boşa yanan lambalar aynı zamanda gereğinden fazla kullanılan elektrik aletleri.

Elbette gelen zamların da etkisi çok fazla.

 

Zamların geri alınamayacağı açıkça ortada. Nitekim CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun elektrik faturası eylemi bile bir iki gün konuşuldu sonrasında da unutuldu.

Zamlar geri alınamayacağına göre o halde tasarruf yöntemlerini araştırmakta fayda var. Bir çok vatandaş elektrik faturalarında tasarruf etmenin yollarını araştırıyor.

1888004.jpg

Ancak uzman isimlerin yapmış olduğu açıklamalar faturalarda kesin olarak düşüşe neden oluyor. İhlas Haber Ajansı tarafından yayınlanan bir haberde elektrik faturalarını düşürmeye yarayacak bazı yöntemlerden bahsedildi. Bu yöntemlerin uygulanması durumunda elektrik faturalarında kesin olarak tasarruf sağlamak mümkün oluyor. 

 Dr. Öğr. Üyesi Ekrem Süzen, günlük tüketim miktarı 7 kWh üzerinde olan kullanıcılar için daha az tutara sahip faturaya sahip olma yöntemlerini açıkladı.

“A++ elektrikli ev aletleri kullanın''

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun, 31 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımladığı günlük enerji tüketimi 7 kWh'tan, 5 kWh'ta düşürülmesi kararı Şubat ayı itibariyle yeniden 7 kWh'ta çıkarıldı. Ancak yine de hayat konforundan taviz vermeden, elektriği en doğru şekilde kullanmanın yollarını arayan tüketiciler için İstanbul Gelişim Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Ekrem Süzen daha ucuz faturaya sahip olmanın yollarını şöyle aktardı:


“Yeterince dolu olmayan, yarım dolu şekilde çamaşır makinası, bulaşık makinası gibi ev araçlarını çalıştırmamak ve tamamen dolmasını beklemekte fayda var. Televizyon, radyo, internet fişi gibi eşyaların kullanılmadığı zamanlarda fişini çekmek harcamayı düşürecektir. Ayrıca beyaz eşya seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar:

A++ sınıfı gibi daha az enerji tüketimi sağlayan ürünlerin seçilmesidir. 15 yıl ve üzeri beyaz eşyalar, son dönem beyaz eşyalara göre çok daha fazla enerji tüketimi sağlar. Bu yüzden enerji tasarrufu sağlayan beyaz eşyalar kullanımı oldukça önemlidir. LED gibi yeni nesil enerji harcaması düşük ama aydınlık şiddeti yüksek aydınlatmaların kullanılması da yarar sağlayacaktır.''

1972777.jpg

Prizlerde kullanılmayan veya ucuna takılı bir alet bulunmayan şarj cihazlarının takılı olmasının da kayıp enerji oluşturduğuna değinen Ekrem Süzen, belirtilen tüm önlemler uygulamaya konulduğunda pozitif yönde enerji ekonomisi sağlanabileceğini belirtti.

“Ev aboneleri tasarrufa yönlendirilmeli''

Gün içinde sıkça kullandığımız ev eşyalarının birim maliyetlerine de dikkat çeken Süzen, “Elektrik birim maliyetleri, abone grubu fark etmeksizin aynı fiyatlardır. Bir tüketici grubunun fiyatı düşer ise bu açık diğer tüketici grubu tarafından sübvanse edilmektedir. Kademeli elektrik tarifesi ile bu durum ortadan kalkacak ve özellikle ev aboneleri tasarrufa yönlendirilmesi gerekecektir'' dedi.

Kademeli elektrik tarifesi kullanıcılarının, elektrik saatlerini değiştirmelerine gerek olmadığını belirten Süzgün, belirlenen günlük 7 kWh limiti aşılmaması için hane içi önlemlere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: İHA

İlgili Haberler