Elektrik Faturaları Çarpmaya Hazırlanıyor yeni zam

Vatandaşlar yüksek elektrik faturalarından şikayetçiyken yeni bir zam haberi daha geldi.

Elektrik Faturaları Çarpmaya Hazırlanıyor yeni zam
Yayınlanma Tarihi : 11 Eylül 2021 17:34

Yüksek elektrik fiyatları vatandaşın tepkisine yol açıyor. Sadece gıda fiyatları değil fatura maliyetleri de artmış durumda.

Havaların yavaş yavaş soğumaya başlayacağı şu günlerde elektrik enerjisine daha fazla ihtiyaç olacak.

Evler doğalgazlı olsa bile kombinin çalışması için elektriğe ihtiyaç var. Bu da kabarık fatura demek.

Vatandaş istediği kadar tasarruf yapa dursun fiyatlara peş peşe zamlar geliyor.

Sözcü'den Taylan Büyükşahin'e konuşan Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Kıvanç Zaimler, sübvansiyonların sonunda, daha ağır bir şekilde tüketiciye büyük zam olarak yansıyacağını söyledi. 
 
Enerji sektöründe üretimin bir kısmının, dağıtım ve perakendenin de tamamının özelleştirildiğini hatırlatan Zaimler, fiyatları belirleyenin kendileri olmadığını ifade etti. Ancak elektrik zamları ve kesintilerinde vatandaşın doğrudan kendilerini sorumlu tuttuğunu anlatan Zaimler, zammın üretimden kaynaklandığını dile getirdi.

ZAM DOĞALGAZ YÜZÜNDEN


Kendi gelirlerinin düzenleyici kurum tarafından 5 yıllık periyodlar halinde belirlendiğini belirten Zaimler, “Talebin arttığı ve aynı zamanda yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminin iklimsel nedenlerle azaldığı dönemlerde, doğalgaz ile elektrik üretimi artar. Uluslararası piyasalarda ticareti dolar bazında yapılan doğalgazın da maliyeti arttığında, bu artışlar enerji bedellerine ve dolayısıyla faturalara yansıyor. Bugün bunu yaşıyoruz” dedi.