Elektrik faturası 120 TL üzerinde gelenleri ilgilendiren duyuru

Evlerine 120 TL’den fazla fazla elektrik faturası gelenler için önemli bir duyuru yapıldı.

Elektrik faturası 120 TL üzerinde gelenleri ilgilendiren duyuru
Yayınlanma Tarihi : 28 Ekim 2021 22:06

Elektrik faturası yüksek gelen vatandaşları ilgilendiren bir duyuru yapıldı.

Türkiye'de Evlerine 120 TL’den fazla fazla elektrik faturası gelenler serbest tüketici olarak değerlendiriliyor. Yeniçağ'ın haberine göre Serbest tüketiciler ise kendi elektrik tedarik şirketleri ile anlaşmaya giderek faturalarını düşürebiliyorlar.

Bu konuyla ilgili olarak Şirketler tarafından yapılan açıklamalara göre, bu yıl serbest Tüketici olma limiti yıllık 1.200 kWh olarak güncellenmiş oldu

120 TL ÜSTÜ GELİYORSA DİKKAT  EDİN

Yapılan bu düzenlemelere göre  aylık ortalama 120 TL ve üzeri tutarda elektrik faturası ödeyen herkes “Serbest Tüketici” grubuna girmektedir. Öte yandan Serbest tüketici olarak değerlendirilenler ise elektrik tedarik şirketlerini kendileri seçebilme imkanına sahipler. Bu kapsamda Vatandaşlar şirketler ile anlaşma yaparak ise daha az elektrik faturası ödeyebileceklerdir. 

Ayrıca Sayaçlar, en az 25 en fazla 35 günlük dönemlerle dağıtım şirketi tarafından her takvim ayında bir defa da okunacak. 

Bu duyurulara göre Belirli bir süre elektrik satın alacağını taahhüt edenlere gönderilecek ödeme bildirimi veya faturalarda taahhüdün süresi, sürenin kaçıncı ayında bulunulduğu ve taahhüdün sona erme tarihi ile taahhüdün bozulması halinde uygulanacak cezai ücret ve/veya cayma bedellerinin uygulama esaslarına ilişkin bilginin bulunmasının zorunlu olduğu da hatırlatıldı

Kaynak: Yeniçağ gazetesi