Emekli bayram ikramiyesinde beklenen gelişme! Konuşulan rakamlar

Milyonlarca emekliye bayramda ikramiye ödemesi yapılacak. Geçtiğimiz yıl 100 lira zamlanarak 1100 lira olan emekli ikramiyesi kaç TL olacak?

Emekli bayram ikramiyesinde beklenen gelişme! Konuşulan rakamlar
Yayınlanma Tarihi : 28 Mart 2022 20:02

Ramazan ve Kurban bayramı nedeniyle emeklilere ödenecek olan ikramiyeler büyük merak konusu olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl bayram ikramiyeleri 1100 TL olarak ödenmişti.

Emekliler Ramazan ve Kurban bayramında bu ödemeleri almışlardı.

Bu yıl ödenecek olan emekli ikramiyeleri ise büyük merak konusu olmaya devam etmektedir.

MASADA KONUŞULAN RAKAMLAR 

Masada çok sayıda rakam konuşuluyor. Bazı ekonomistler 1500 TL rakamını dile getirirken bazı ekonomistler ise 2000 TL olabileceğini öne sürüyor. Ancak çok sayıda ekonomist ise 1250 TL olabileceğine de dikkat çekiyor.

ZAM NE KADAR OLACAK?

Bilindiği gibi Ocak ayında emekliler maaşlarını zamlı almışlardı. Enflasyon oranında yapılan zamdan sonra emekliler ikramiyelerin de enflasyon oranında zamlanmasını istiyor.

Gazete Vatan'ın haberine göre, Ramazan Bayramı'ndan hemen önce ilgililerin hesaplarına aktarılacak emekli bayram ikramiyelerinde henüz net rakamlar açıklanmadı.

BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK?


Geçtiğimiz yıl 100 lira zamlanarak 1100 lira olan emekli ikramiyesi için bu yıl masada 4 formül olduğu konuşuluyor. Bayram başına ikramiye 2 bin 126 liraya kadar çıkabilir.

FORMÜL 1: İkramiye formüllerinden biri, enflasyon oranında artış yapılması.


2021 enflasyonu yüzde 36.08 olarak gerçekleşti. İkramiye yıllık enflasyona göre artırılırsa, ödemeler bin 100 liradan bin 496 lira 88 kuruşa çıkabilecek. Bu yıl iki bayramda toplam 2 bin 993 lira 76 kuruş ödeme alınabilecek.

FORMÜL 2: İkramiye artışında yeniden değerleme oranı da dikkate alınabilir. Bu yılın başında bazı vergi, harç ve cezaların güncellemesinde yüzde 36.2'lik yeniden değerleme oranı baz alındı.

Eğer bu artış ikramiyeye yansıtılırsa bin 100 liralık tutar, bin 498 lira 20 kuruş olabilecek. Bu yıl 2 bayramda elde edilecek gelir 2 bin 996 lira 40 kuruşu bulacak.

FORMÜL 3: Bu yılki net asgari ücrette ise yüzde 50.51 artış gerçekleşti. Bu oran da ikramiye artışına uygulanabilir.


Bu formül hayata geçirilirse, emeklilerin bayram ikramiyesi bin 655 lira 61 kuruşa çıkabilecek.

Yıllık alınacak toplam ödeme de 3 bin 311 liraya ulaşacak.

FORMÜL 4: Bir diğer formül ise 2 bayramda asgari ücret tutarında ödeme yapılması...

Bu formüle göre; emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramları'nda toplam 4 bin 253 lira 40 kuruş ikramiye ödenecek. Emeklilerin ikramiyesinde yıllık 2 bin 53 lira artış yaşanmış olacak.

Bayram başına ikramiye 2 bin 126 lira 70 kuruşa çıkacak.

YENİ EMEKLİ OLANLAR NE OLACAK?

Öte yandan son günlerde yeni emekli olan vatandaşlarda bayram ikramiyesi alıp alamayacaklarını merak ediyorlardı. SGK kaynaklarından edinilen bilgiye göre yeni emekli olmuş vatandaşlarda bayram ikramiyesi alabilecekler. Hali hazırda emekli maaşı alan herkes bu ödemeden yararlanabilecek. İlk ikramiye ödemesinin Nisan ayı maaşlarına yansıtılması bekleniyor.