Emekli maaşınızı artırabilirsiniz! Yüksek maaş almak için bilmeniz gereken 8 bilgi

Emekli olduğunuzda yüksek maaş almak istiyorsanız bu 8 bilgiye kulak vermelisiniz. İşte yüksek emekli maaşı almak için emekli olmak isteyenlerin bilmesi gerekenler

Emekli maaşınızı artırabilirsiniz! Yüksek maaş almak için bilmeniz gereken 8 bilgi
Yayınlanma Tarihi : 08 Mayıs 2022 00:40

Günümüzde emekli maaşıyla geçinmek çok zor. Emekli maaşı alanların büyük bir bölümü tekrar çalışmak zorunda. En düşük emekli maaşıyla geçinmekse çok daha zor.

EN DÜŞÜK MAAŞ EMEKLİ MAAŞI 2022 İTİBARİYLE NE KADAR?

Bilindiği gibi Ocak 2022 itibariyle en düşük emekli maaşı 2500 TL oldu. Bu rakam Temmuzda artacak. Yüksek emekli maaşı almak ise aslında zor değil.

Emekli olduğunuzda rahat bir yaşam sürmek istiyorsanız bu bilgilere kulak vermenizde fayda var. Emekli olduğunuzda yüksek maaş almak için bazı püf noktaları bilmeniz gerekiyor.

Mynet tarafından hazırlanan bir haberde yüksek emekli maaşı alabilmenin ayrıntılı bir şekilde yolları anlatıldı. Tek yapmanız gereken koşulları karşılamak için önceden hazırlığınızı yapmak. Sonrasında ise emekli olduğunuzda yüksekten maaş alabilirsiniz. 

Peki yüksek emekli maaşı alabilmek için  nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte yüksek emekli maaşı almak için bilmeniz gereken çok ama çok önemli o bilgiler. Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşın onlarda emeklilikle ilgili bu bilgileri öğrenmiş olsunlar. 

BRÜT MAAŞA DİKKAT


Emeklilik tarihini işe giriş tarihi ve yaş belirliyor. Maaşı belirlemek ise çalışanın elinde. Burada bazı püf noktalarına dikkat etmek lazım. En önemli parametre, brüt maaş.

Emekliliğinizi planlarken son 1-2 yılı düşünmeyin. Eğer imkan varsa 8-10 yıl öncesinden plan yapın. Böylece alacağınız maaşı daha da artırabilirsiniz. Çünkü maaş hesaplarken kazançlarınızın tamamına bakılıyor.

Çok çalışmak ya da çok fazla günü olmak tek başına maaşı etkilemiyor. Hatta günü daha az olan birisi günü fazla olandan daha çok maaş alabiliyor. Burada sizin brüt maaşınız yani prime esas kazancınız önemli.

Eğer imkanınız varsa birden fazla yerde sigortalı çalışmak prime esas kazancınızı yükseltecektir. Kaç yerde sigortalı olursanız olun, 1 ayda 30 gün sayılır. Ancak kazancınız toplanacağından yükselir.

TAVANDAN KAZANÇ DETAYI


İster SSK'lı, ister Bağ- Kur'lu olun, son 3.5 yılda SGK'ya tavandan kazanç bildirilirse, (geçmişi hep asgari ücret yatsa da) tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekli aylığı yaklaşık 15-20 lira artar. 3.5 yılda tavandan kazanç bildirenlerin maaşında 800 liraya yakın artış görülebilir.

BAĞ-KUR YERİNE SSK


Bağ-Kur yerine SSK'dan emekli olmak daha avantajlı. SSK'dan emekli olma imkanınız varsa, Bağ-Kur seçeneklerini ikinci planda tutun.

Hangi kurumda olursanız olun son 3.5 yılda (1261 gün) SSK'lı olursanız emekliliğiniz SSK şartlarından hesaplanacak. Yüksek kazanç bildirerek hem daha erken emekli olur hem de yüksek maaş alırsınız.

Aylık kazancınız, maaşı belirleyen en büyük etken. Dolayısıyla öncelikle gerçek maaşınızın bordroda olmasına özen gösterin.

Asgari ücretten gösterilmesine razı olmayın. Ayrıca düzenli nakit ödemeleriniz (ikramiye, prim, kira yardımı vs) varsa, bunların da brüt kazanca eklenip eklenmediğine dikkat edin.

Emeklilik başvurusu yaparken doldurulan 'Tahsis Formu'ndaki bakmakla yükümlü kişi hanesine 'eş', 'çocuk' gibi yakınlarınızı eklemeyi unutmayın. Maaş hesaplarken aylık bağlama oranını yükseltici etki yapacaktır.

Kaynak: Mynet.com

İlgili Haberler