Emekli Olma Şartlarında Değişiklik! EYT'den kimler yararlanabilecek?

Hükümet tarafından duyurulan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yasa tasarısını milyonlarca kişi beklemeye devam ederken merak edilen bir soru daha yanıt buldu.

Emekli Olma Şartlarında Değişiklik! EYT'den kimler yararlanabilecek?
Yayınlanma Tarihi : 16 Şubat 2022 15:38

Uzun yıllardır milyonlarca kişi seslerinin duyulmasını istiyordu. Özellikle EYT mağdurları gerek Ankara'da gerekse medyada seslerini duyurmak için uğraş veriyorlardı.

İktidar kaynaklarından gelen bilgilere göre sonunda EYT sorununa çözüm bulunacak. Meclis sorunu gündeme alacak. Yeni çıkacak yasayla birlikte milyonlarca kişi emeklilik hakkına kavuşmuş olacak.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar arasında çok sayıda vatandaşın yanı sıra ünlü isim de yer alıyor. O isimlerden biri de FOX TV sunucularından İsmail Küçükkaya.

Mağdur kitlesi öylesine büyük ki yeni gelişmeleri takip edenlerin sayısı da o kadar fazla. Posta gazetesinde yayınlanan bir yazıda EYT yasasıyla ilgili bilgiler de gelmeye başladı.

Posta gazetesi yazarlarından Ekrem Sarısu bugünkü köşesinde  EYT ile ilgili önemli bir soruya yanıt verdi.

2657070.jpg

İşte EYT’den yararlanmak için hangi şartların sağlanması gerektiğini sıralayan olası yasa tasarısının kapsamı ile ilgili o soru ve cevabı:
 
Soru: 1970 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 15 Mart 1998. 6000 gün prim ödemem var. Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili bir yasa çıkarsa emekli olabilir miyim?

Cevap: 5900 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 2027’de 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz (25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olarak).

‘EMEKLİLİĞİ 2 İLA 17 YIL UZAYAN SİGORTALILAR…’


EYT yasasının; 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olup, bu tarihte yürürlüğe konan 4447 sayılı Kanun ile emekliliği 2 ila 17 yıl arasında uzayan sigortalılardan, emekli olmak için aranan şartlardan, sigortalılık süresi ve prim ödeme koşullarını sağlayıp aranan yaşın dolmasını bekleyenleri kapsaması öngörülüyor.

2458781.jpg

Emekli olmak için aranan şartlardan prim şartını sağlamanıza rağmen sigortalılık süresi koşulunu sağlamadığınızdan, EYT yasasının beklendiği gibi çıkması halinde, yasadan yararlanıp yararlanamayacağınız yasanın yürürlüğe konacağı tarihe göre değişir.


‘EYT YASASININ ESASLARI HENÜZ BELLİ DEĞİL…’

1441425.jpg
Şayet EYT yasası 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 15 Mart 2023’den önce çıkarsa yararlanamazsınız, bu tarihten sonra çıkarsa yararlanırsınız. Ancak ortada henüz kamuoyuyla paylaşılmış bir yasa tasarısı yok. Yani EYT yasanın esasları belli değil. Yasa tasarısının ortaya çıkmasını bekleyip gördükten sonra daha doğru bilgi verilebilir.