Emekli ve memur maaş zammında oranlar kesinleşti! Kim ne kadar alacak rakamlarla sıralandı

Emekli ve Memurlara Temmuz ayında yapılacak zamla ilgili detaylar çıkan enflasyon rakamlarıyla belli olmaya başladı

Emekli ve memur maaş zammında oranlar kesinleşti! Kim ne kadar alacak rakamlarla sıralandı
Yayınlanma Tarihi : 06 Mayıs 2022 17:33

Ocak ayında yapılan zamma ek olarak Temmuz ayında Memur ve Emekliler yeni bir zam daha alacaklar. Enflasyon giderek artarken enflasyondaki bu artış emekli ve memur maaşlarına da yansoyacak.

Çünkü memur ve emekli maaşlarına enflasyon oranında zam yapılıyor. Yapılan zamlardaki erime her geçen gün artarak devam ederken hayat pahalılığı ise hayatın her alanında hissediliyor.

KİRALAR TIRMANIŞTA

Türkiye genelinde çok sayıda şehirde kiralar tırmanışta. Özellikle Ukrayna'dan gelen sığınmacıların da eklenmesiyle birlikte Antalya'da kira fiyatlarının uçuşa geçtiği görülüyor.

İstanbul'da da durum farklı değil.

Hali hazırda 2500 TL en düşük emekli maaşı. Bu maaşla ev tutulsa bile fatura giderlerini milyonlarca emekli karşılamakta güçlük çekiyor.

Maaşlarda iyileştirme yapılmasını isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

İktidara yakın Akşam gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde; Emekli maaşlarına yapılacak zamla ilgili detaylara yer verildi. Kesinleşen rakamlara bakıldığında en düşük emekli maaşında da bir artış yaşanacağı belirtildi. Enflasyon oranları baz alınarak Ocak ayında olduğu gibi Temmuz ayında da Emekli ve Memur maaşlarına zam yapılacak. Hali hazırda en düşük emekli maaşı 2500 TL olurken bu rakamda da artışa gideceği belirtiliyor.

*

İşte 2022'nin ikinci altı ay zamlı memur maaşları ve zamlı emekli maaşları...

Memur ve memur emeklileri yılda iki defa maaş, aylıklarını zamlı alıyor. Zam oranları toplu sözleşmeye göre belirleniyor, geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşursa maaş, aylık zammına yansıyor.

MAAŞ ZAMMI İLE BİRLİKTE EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 8436 LİRA OLACAK İDDİASI

Memur ve memur emeklisi Temmuz'da yüzde 7 sözleşme zammı alacak. Dört aylık enflasyon baz alındığında memur ve emeklileri için şimdiden yüzde 24.71'lik enflasyon farkı imkanı doğdu.

Dört aylık verilere göre memur ve emeklilerinin zam oranı da 7+24.71 olarak gerçekleşti. Yüzde 31.71'lik artışa Mayıs, Haziran enflasyonu da eklenecek.

Dört aylık enflasyona göre en düşük memur maaşı 6429 liradan 8436 liraya, en düşük memur emekli aylığı da 4290 liradan 5624 liraya çıkacak.

SSK, BAĞ-KUR EMEKLİSİNE YÜZDE 31.71 ZAM BEKLENTİSİ OLUŞTU

SSK, Bağ-Kur emeklileri de aylıklarına 6 aylık enflasyon kadar zam alıyor. Dört ay itibariyle bu rakam şimdiden yüzde 31.71'i buldu.

YÜZDE 31'İ AŞTI: Mayıs, Haziran ayı enflasyon artışı sıfır bile çıksa emekliler yüzde 31.71 artışı garantiledi.

thumbs-b-c-099a6212f1be893edd5041729b229c8f.jpg

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI NE KADAR OLACAK?

Bu durumda en 2000'den önce emekli olan SSK'lıların (en düşük emekli aylığı) aylığı 3 bin 292 liradan 4 bin 336 liraya çıkacak. Bağ-Kur emeklisinin 2 bin 948 lira olan aylığı da 3 bin 882 liraya çıkacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA DA ZAM GELECEK

Emekliler ve memurlar için Ocak ayında Meclis'ten çıkartılan yasalarla ek zam imkânı tanındı.

Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşları 1500 liradan 2500 liraya çıkarıldı.

Dört aylık enflasyon oranı dikkate alındığında en düşük emekli aylığı 3300 liranın altında olmayacak.

Kaynak: Akşam Gazetesi

İlgili Haberler