Emekli ve Memurun Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak? Enflasyon Tahminlerine göre oranlar

Temmuz ayında emeklilere ve memurlara yeni bir zam gelecek. Enflasyon oranındaki zam tahminleri gelmeye başladı.

Emekli ve Memurun Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak? Enflasyon Tahminlerine göre oranlar
Yayınlanma Tarihi : 03 Mayıs 2022 18:04

Milyonlarca emekli Temmuz ayında gelecek zammı merakla bekliyor. Ocak ayında gelen zam enflasyon ve hayat pahalığı nedeniyle eridi.

Raporlara göre Türkiye'de 8 milyon üzeri emekli açlık sınırının altında yaşamak zorunda. Bu yüzden bir çok emekli ya tekrar çalışıyor ya da çocuklarıyla birlikte yaşıyor.

Kirada oturan emeklilerin büyük bir bölümü geçim sıkıntısı yaşıyor. Bu yüzden emekliler rahat bir nefes alabilmek için en azından Temmuz ayında yapılacak zammın rahatlatıcı düzeyde olmasını talep ediyor

Emeklilerin alacağı zam oranları büyük merak konusu olmaya başladı. Bu kapsamda ekonomistler ve sosyal güvenlik uzmanları emeklilerin Temmuz ayında alacağı zamda enflasyonun belirleyici bir unsur olarak yer alacağına dikkat çekiyorlar.

Temmuz ayında sadece emeklilere değil memurlara da zam gelecek. Ocak ayında yapılan zam memurları mutlu edecek türden olmuştu. Ancak çoğu emekli sendikası emeklilere yapılan zammı pek beğenmemişti.

Şimdilerde en düşük emekli maaşı Türkiye'de 2500 TL.. Muhalefet bu rakamla emeklilerin geçim sıkıntısı yaşadığına dikkat çekiyorlar.

Emekli maaşlarında Temmuz ayında gözle görülür derecede bir iyileştirme yapılacak mı çok merak ediliyor. Bu kapsamda da bazı rakamlar şekillenmeye başladı. Tahminler gerçekleşirse emekliler rahat bir nefes alabilecek.

Posta gazetesinin haberine göre; İlk 3 aydaki rakamlara göre kümülatif enflasyon yüzde 22.80 olmuştu. Memurun son zam pazarlığı 2021’de yapılmıştı. Bu kapsamda memur ve memur emeklisi temmuzda yüzde 7 toplu sözleşme zammı alacak. Enflasyon ocakta yapılan yüzde 7.5’lik zammı ne kadar geçerse o da fark olarak maaşa yansıtılacak. İlk 3 ay için yüzde 15.30 zam farkı (22.80-7.5=15.30) oluşmuştu. Böylece şimdiden toplam zam yüzde 7+15.30=yüzde 22.30’u buluyor. 5 Mayıs Perşembe günü saat 10.00’da açıklanacak nisan ayı enflasyonuna ilişkin yüzde 5-7 arasında tahminler var (Nisan ayı İstanbul enflasyonu yüzde 11.36).

YÜZDE 30-35’LERİ BULABİLİR

turk-lirasi-002.jpg
Tahminlere paralel nisan enflasyonu yüzde 6 çıkarsa ilk 4 aylık enflasyon yüzde 30 olacak. Bu durumda memur ve memur emeklisinin alacağı zam yüzde 29.5’e çıkmış olacak. Merkez Bankası enflasyonda mayıs itibarıyla düşüş bekliyor. Eğer mayıs ve haziran aylarında enflasyon düşmekle birlikte eksi çıkmazsa memur, memur emeklisi, SSK ve Bağkur emeklisi en az yüzde 30 maaş zammını garantilemiş olacak. Mayıs ve haziranda yüzde 2-3 civarı kısmi bir artış olması durumunda ise ilk 6 aylık enflasyon yüzde 35’leri görebilecek. Bu durumda da emekli ve memur yüzde 35’e yakın zammı cebine koyacak. Nisan, mayıs ve haziranda enflasyon öngörüleri aşarsa zam oranı da yükselecek.

TABAN MAAŞLARA YANSIMASI

turk-lirasi-001.jpg
Ocak-şubat-martta açıklanan mevcut rakamlara göre (yüzde 22.80); en düşük SSK (2000 öncesi) emekli maaşı 3 bin 293 liradan 4 bin 43 liraya, en düşük Bağkur esnaf emekli maaşı 2 bin 399 liradan 2 bin 945 liraya, en düşük Bağkur tarım emeklisinin maaşı 2 bin 261 liradan 2 bin 776 liraya yükselecek. En düşük memur emekli maaşı ise şu anda oluşan enflasyon farkıyla 4 bin 176 liradan 5 bin 228 liraya, en düşük memur maaşı da 5 bin 220 liradan 6 bin 550 liraya çıkacak. Ayrıca 65 yaş aylığı da şu anki rakamlara göre 1.084 liradan 1.325 liraya yükselecek. Perşembe itibarıyla bu rakamlar daha yukarı çıkmış olacak.

EN DÜŞÜĞÜ KAÇ LİRAYA ÇIKACAK?


En düşük emekli maaşı 1.500 liradan ocakta 2 bin 500 liraya yükseltilmişti. Bu maaşın 2 bin 750-3 bin liraya yükseltilmesi bekleniyor. Emekli maaşı düzenlemesinden 800 bin kişi faydalanacak. Bu konudaki müjdenin de önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Bir ihtimal de yüksek enflasyona karşı emeklinin alım gücünü korumak için temmuzda seyyanen zam yapılabileceği yönünde. Böyle bir durumda total zammın yüzde 40-50 arasında olabileceği konuşuluyor.

İKİNCİ BAYRAM İKRAMİYESİ TEMMUZDA

turk-lirasi.jpg
Hükümet, 30 Nisan 2018’de emeklilere, dul ve yetimlerine her yıl iki dini bayram öncesi 1.000’er lira ikramiye verilmesini kararlaştırmıştı. Ödemeler o tarihten beri aralıksız devam ediyor. Yaklaşık 13.5 milyon emekli, dul ve yetim için ek gelir niteliğinde olan ikramiye geçen yıl enflasyona yakın bir oranda artırılarak 1.100 liraya çıkarılmıştı. Ramazan Bayramı’ndan önce ikramiyeler hesaplara yatmıştı. Temmuzda zamla birlikte Kurban Bayramı ikramiyesi de yatacak. Kurban Bayramı 9 Temmuz’da. Bayram ikramiyesinin 4-8 Temmuz tarihlerinde emeklilerin hesabına geçmesi bekleniyor. Bu tarihler ayrıca ilan edilecek. Bayram ikramiyesinin güncellenebileceği zaman zaman gündeme geliyor ama henüz bu konuda alınmış bir karar bulunmuyor.

ZAM NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Öte yandan Emeklilere ve Memurlara yapılacak Temmuz zammının Haziran ayının son haftası hükümet tarafından duyurulacağı tahmin ediliyor.