Emeklilerden gelen haber kötü! 8 milyon emekli zorda

Milyonlarca emekli zor durumda yaşıyor. 8 Milyona yakın emeklinin zor durumda olduğu belirtiliyor.

Emeklilerden gelen haber kötü! 8 milyon emekli zorda
Yayınlanma Tarihi : 20 Mart 2022 22:49

Milyonlarca emekli yoksulluk sınırının altında maaşla geçinmek zorunda. Emekliler aldıkları maaşlarla geçinemedikleri gibi kira ve faturaları ödedikten sonra ellerinde para kalmadığı için ya çalışmak zorunda ya da çocuklarından destek almak zorunda.

Bu durum artarak devam ederken ortalama 8 milyon emeklinin geçim sıkıntısı yaşadığına dikkat çekiliyor.

Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre DİSK’e bağlı Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz icralık emekli sayısının çığ gibi arttığına işaret ederek “Emekli temel gıda ihtiyaçlarını bile alacak gelire sahip değil. 2 bin 500 lira neye yetecek? Bu insan hakkına aykırı. Bugün Ankara’da en düşük ev kirası bile 2 bin 500 liradan başlıyor. Emekliler bir lokma ekmeğe muhtaç oldu” dedi.
 
Yavuz şu vurguları yaptı:

"- Yılbaşında iktidarın 'yüzde 25 devasa zam' dediği emekli maaş artışı geldiği an eridi. Belli başlı tüketim mallarına gelen zamlarla elimizdeki avucumuzdaki de bitti.

- Geçinemeyen emekliler iş arıyor ama milyonlarca gencin işsiz olduğu ülkede kim emekliye iş verir? 7-8 milyon emekli iş olsa çalışacak.

EMEKLİ BORÇ BATAĞINDA

- Salgının başında Cumhurbaşkanı kredi alın demişti. Şimdi o kredileri ödeme zamanı geldi. Emeklilerin 12.5 milyonu bankalara borçlu.

ÇOCUKLARININ YANINA SIĞINDILAR
 
- Emeklinin bu gelirle bağımsız yaşaması mümkün değil. Artık birçoğu evlerini kapatıp çocuklarının yanına sığındı.