Emeklilikte yüksek maaş almanın 7 yolu! Maaşınız çok daha yüksek oluyor

Son dönemde çok sayıda vatandaş emekli maaşını artırmanın yollarını araştırıyor. Peki yüksek emekli maaşı nasıl alınır?

Emeklilikte yüksek maaş almanın 7 yolu! Maaşınız çok daha yüksek oluyor
Yayınlanma Tarihi : 17 Mart 2023 23:33

Emeklilere Ocak ve Temmuz ayında zam yapılıyor. Ocak ayında yaklaşık yüzde 30 oranında emekli maaşlarına zam yapıldı. Temmuz ayında da nasıl bir zam yapılacağı şimdiden merak konusu.

GEÇİM SIKINTISI BÜYÜK!

Emeklilerin geçim sıkıntısı büyük. Çok sayıda emekli vatandaş geçim sıkıntısı yaşıyor. Yüksek emekli maaşı nasıl alınır, emekli olacak vatandaşlar tarafından da araştırılıyor.

PEKİ YÜKSEK MAAŞ ALMANIN YOLLARI NELERDİR?

NTV'de yer alan bir içerikte; Emekli maaşını artırmanın 7 yolu hakkında detaylar paylaşıldı. İşte bilmeniz gerekenler.

50 VE 55 YAŞ KRİTERİ

Aylık hesaplanırken önce 2000 öncesi çalışmalara bakılıyor. Bu döneme ait çalışmalar değerlendirilirken sadece prim ve kazanç değil, yaş da aylığı etkiliyor. Kadınlar için 50, erkekler için 55 yaştan sonra çalışmaya devam edilen ‘her bir yıl’, emekli aylığını yüzde 1 artıyor. Kadınlar 55 yaşında emekli olursa, aylığı yüzde 5 daha yüksek bağlanır. 60 yaşını doldurursa artış yüzde 10’a çıkar.

800 LİRA FARK VAR

İster SSK’lı olun ister Bağkurlu, son 3.5 yılda SGK’ya tavandan (13 bin 331.50 liradan) kazanç bildirilirse, (geçmişi hep asgari ücret yatsa da) tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekli aylığı yaklaşık 15-20 lira artar. 3.5 yılda tavandan kazanç bildirenlerin maaşında 800 liraya yakın artış görülebilir.

HİZMET TESPİTİ ÖNEMLİ

Posta'nın haberine çalıştığınız işyerinde sigortanız yapılmadıysa, geç yapıldıysa veya kazancınız gerçek üzerinden SGK’ya bildirilmediyse ‘hizmet tespit davası’ açma hakkınız var. Bu yönde haksızlığa uğrayan çalışanlara daha düşük aylık bağlanıyor.

1000 LİRALIK EK İŞ, AYLIĞI YÜZDE 50 ARTIRIR

2000 TL brüt ücretle çalışan kişi, ek iş olarak da aylık brüt 1000 TL’lik bir iş yapıyorsa, bu, kişinin alacağı emekli aylığını yüzde 50 oranında artıracak anlamına gelir. 500 TL kazançla ek iş yapıyorsa, aynı kişinin aylığı yüzde 25 artacak anlamına gelir. Bu artışlar, ek işin de SGK’ya bildirilmesi halinde mümkün.

 TAHSİS FORMUNA DİKKAT!

Emeklilik başvurusu yaparken doldurulan ‘Tahsis Formu’ndaki bakmakla yükümlü kişi hanesine ‘eş’, ‘çocuk’ gibi yakınlarınızı eklemeyi unutmayın. Maaş hesaplarken aylık bağlama oranını yükseltici etki yapacaktır.

ASGARİ ÜCRETE RAZI OLMAYIN

Aylık kazancınız emekli maaşını belirleyen en büyük etken. Dolayısıyla öncelikle gerçek maaşınızın bordroda olmasına özen gösterin. Asgari ücretten gösterilmesine razı olmayın. Ayrıca düzenli nakit ödemeleriniz varsa (ikramiye, prim, kira yardımı...), bunların da brüt kazanca eklenmesini sağlayın.

Kamuoyunda 15 yıl, 3.600 günle emeklilik olarak bilinen emeklilik şekli için gerekli yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartlarını sağladıktan sonra istifa ederek kıdem tazminatı alınması konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var

Yargıtay, daha önce vermiş olduğu kararlarında 15 yıl, 3.600 günle kıdem tazminatı alan kişilerin yeniden çalışmaya başlamaları konusunda şartları belirledi. İstifa edip kıdem tazminatı alan kişiler yeniden çalışabilir ancak bazı noktalara dikkat etmeleri gerekiyor.

Prof. Dr. Cem Kılıç / NTV