En düşük emekli maaşı artıyor! Yeni hesaplamanın detayları belli oldu

Emekli maaşlarına yeni bir zam gelecek ve en düşük 2500 TL olan emekli maaşı da artacak. Yeni hesaplama nasıl olacak detaylar belli olmaya başladı

En düşük emekli maaşı artıyor! Yeni hesaplamanın detayları belli oldu
Yayınlanma Tarihi : 09 Mayıs 2022 12:40

Emekli maaşlarında Temmuz ayında yeni bir zam yapılacak. En düşük emekli maaşı şimdilerde 2500 TL bu rakamın da artması bekleniyor.

Milyonlarca emekli gelişmeleri yakından takip ediyor. Enflasyon rakamları doğrultusunda zam yapılacak. Emekli Maaşlarına yapılacak zamla ilgili ayrıntıları Sabah gazetesi haberleştirdi. Yayınlanan haberde yapılacak zammın detaylarına da yer verildi.

Buna göre hesaplama şeklinde bir değişiklik yok. Yine enflasyon rakamları dikkate alınacak. Ancak ek zam gibi bir durumda söz konusu olabilecek.

KİM NE KADAR ALACAK?

Öte yandan Sabah gazetesi tarafından paylaşılan haberde yapılacak olan emekli zammına ilişkinde bazı detaylar paylaşıldı. Gerçekleşmesi durumunda en düşük emekli maaşı 3000 TL'nin üzerine çıkabilecek.

GEÇİM ŞARTLARI ZORLAŞTI

Ocak ayında zam yapılmasına rağmen yapılan zam enflasyonla birlikte eridi. Hal böyle olunca geçim şartları da zorlaştı. Emekliler bu yüzden Temmuz ayında yapılacak zammın iyi bir zam olmasını istiyor. Faturalar, gıda fiyatları ve kira fiyatları son dönemde hiç olmadığı kadar arttı. Bu durum milyonlarca emeklinin zorda olduğunu gösteriyor. Milyonlarca emekli 2500 TL ile geçinmenin zor olduğunu belirterek sıkıntılarını gündeme getirmeye çalışıyor.

Zamla ilgili detaylar ise bakın Sabah gazetesinde nasıl aktarıldı.

ENFLASYONUN ALTINDA ZAM YOK


SSK, Bağ-Kur, memur emeklisi ve memur maaşları 6 aylık dilimler halinde yılda 2 kez zam alırken enflasyon endeksli yapılan emekli ve memur zammı sayesinde kimseye enflasyonun altında maaş zammı verilmiyor. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları her yıl direkt 6 aylık enflasyon kadar iki kez artış yaşarken, memur ve memur emeklileri de yine yılda iki kez enflasyon farkı toplu sözleşme zammı alıyor.

4 AYLIK ORAN YÜZDE 31,71


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan 2022 enflasyon rakamlarını duyurdu. Nisan ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte emekli ve memur Temmuz zammı için hesaplar yeniden yapıldı. TÜİK, Aralık ayında 686,95 olan TÜFE endeksinin Nisan ayı ile birlikte 904,79'a çıktığını açıkladı. Bu durumda 4 aylık enflasyon oranı yüzde 31,71 olarak kayıtlara geçti.

EN DÜŞÜK ZAM NETLEŞTİ


Yılda iki kez yapılan Ocak ve Temmuz maaş artışları bir önceki 6 aylık enflasyon oranı kadar oluyor. Yani SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayında Aralık ile Haziran arasında oluşan 6 aylık enflasyon kadar artış alacaklar. Bu rakam 4 aylık verilere göre şimdilik yüzde 31,71 olarak dikkat çekti. Bu rakama Mayıs ve Haziran enflasyon rakamları da ilave edilecek. Bundan sonraki aylarda oranlar sıfır bile çıksa 31,71 maaş zammı kesinleşti.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNE YÜZDE 24,21


Memur ve memur emeklileri de SSK ve Bağ-Kur emeklileri gibi yılda 2 kez zam alıyor. Ocak ve Temmuz aylarında alınan bu zamlar toplu sözleşme ile belirleniyor. Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zam oranını geçen enflasyon kadar da fark alıyor. Nisan enflasyon rakamlarına göre 4 aylık maaş hesapları ortaya çıkmış oldu.

Memur ve memur emeklileri Ocak ayında yüzde 7.5 oranında toplu sözleşme zammı almışlardı. Temmuz'da ise yüzde 7 oranında toplu sözleşme zammı alacaklar. Bu durumda memur ve memur emeklilerinin 4 aylık enflasyon farkı (31,71-7,5) yüzde 24,21 oldu.

MAYISTA 2,86, HAZİRANDA 2,25


Bu rakama yüzde 7 toplu sözleşme zammı eklenince, memur zam oranı 4 aylık rakamlara göre; şimdiden yüzde 31,21 olarak dikkat çekti. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarında olduğu gibi bu orana Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamları eklenecek.

Merkez Bankası'nın son yayınlanan Piyasa Katılımcıları Anketine göre, Mayıs ayı beklenen enflasyon oranı yüzde 2,86 olarak göze çarparken, Haziran ayı için bu rakam yüzde 2,25 olarak dikkat çekti.

HESAPLAR DOĞRUYSA YÜZDE 38,5 ZAM


Eğer beklenen bu enflasyon rakamları gerçekleşirse; TÜFE endeksi 951,60'a, 6 aylık enflasyon ise yüzde 38,5'e yükselecek. Bu 6 aylık enflasyon rakamı SSK ve Bağ-Kur emeklileri için Temmuz zammı olacak.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNE YÜZDE 38


Memur ve memur emeklileri ise Ocak ayında yüzde 7,5 toplu sözleşme zammı almıştı. Bunun üzerinde gerçekleşecek 6 aylık enflasyon rakamı ve Temmuz 2022'de uygulanacak yüzde 7 toplu sözleşme zammı dikkate alındığında memur zammı Temmuz ayında yüzde 38 olacak.

Temmuz 2022'de SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak 2022'de olduğu gibi 6 aylık enflasyon kadar maaş zammı alacak. Bu rakam ise yüzde 38,5 olarak hesaplandı. Memur ve memur emeklileri için Temmuz zammı ise yüzde 38 (38,5-7,5+7) olarak hesaplandı.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI


Yukarıdaki hesaplamaya göre eğer beklentilere göre 38,5'luk 6 aylık enflasyon gerçekleşirse;

En düşük maaş memurlarda 6429 TL'den 8872 TL'ye
En düşük emekli aylığı ise memurlarda 4289 TL'den 5918 TL'ye,
Esnafta 2948 TL'den 4083 TL'ye,
2000'den önce emekli olan SSK'lılarda ise bu rakam 3292 TL'den 4559 TL'ye çıkacak.

Kaynak: SABAH - Turkiyegazetesi.com.tr