Enflasyon oranı açıklandı : Memur ve emeklilerin alacağı zam oranı ortaya çıktı

Emekli ve memurların gözü açıklanacak zam oranlarına kilitlenmiş durumdaydı. Temmuz zammı ne kadar olacak? Milyonlarca emekli ve memuru yakından ilgilendiren gelişme

Enflasyon oranı açıklandı : Memur ve emeklilerin alacağı zam oranı ortaya çıktı
Yayınlanma Tarihi : 05 Mayıs 2022 21:24

Ocak ayında Memur ve Emekli maaşlarına zam yapılmıştı. Yapılan zamma ek olarak Temmuz ayında yeni bir zam daha yapılacak.

Hayatın her alanında hayat pahalılığı sürüyor. Enflasyondaki artış yapılan zammın erimesine yol açtı. Özellikle emeklilerin büyük bir bölümü yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Temmuz ayında yapılacak zamla hayat şartlarında bir iyileştirme bekleyen emekliler en azından maaşların asgari ücret seviyesine çekilmesini istiyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR?

Şimdilerde en düşük emekli maaşı Türkiye'de 2500 TL. Bu rakam kira fiyatlarının bir çok şehirde 2000 TL olduğu düşünüldüğünde emeklilerin geçinmesini imkansız kılan bir rakam.

Gelen bilgilere göre Temmuz ayında yapılacak zamla birlikte en düşük emekli maaşında da bir artış yaşanacak.

1441425.jpg

En çok merak edilen şeyde bu. Emeklilerin ve memurların maaşlarına ne kadar zam gelecek? Bugün açıklanan enflasyon rakamlarıyla birlikte Temmuz 2022 tarihinde maaşlara yapılacak zamla ilgili ayrıntılarda belli olmaya başladı. 

İşte milyonlarca emekli ve memuru yakından ilgilendiren gelişmenin detayları.

TÜİK'in açıklamasına göre dört aylık enflasyon yüzde 31,71 olarak gerçekleşti. Buna göre memur ve memur emeklilerine şimdiden yüzde 24,71 enflasyon zammı, SSK emeklilerine de yüzde 31,71 zam imkanı doğdu.

NTV'de yer alan habere göre; memur ve memur emeklisi temmuzda yüzde 7 toplu sözleşme zammı alacak. Dört aylık enflasyon baz alındığında memur ve memur emeklileri için şimdiden yüzde 24,71'lik enflasyon farkı imkanı doğdu. Mayıs ve haziran aylarındaki enflasyon verisiyle zam farkında son oran netleşecek.

SSK emeklileri de aylıklarına 6 aylık enflasyon kadar zam alıyor. Dört ay itibariyle bu rakam şimdiden yüzde 31,71'i buldu. Emeklilerin alacağı zam oranı temmuz ayında netleşecek.

MUHALEFET NE DİYOR?

Öte yandan muhalefet partileri en azından en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesini istiyor. Yani 4250 TL seviyesine. AKP ve MHP daha önce bu teklifi kabul etmemişti. Şimdi gözler Temmuz ayında böyle bir kararın alınıp alınmayacağında. Çok sayıda ekonomiste göre en düşük emekli maaşının ancak 2500 TL'den 3000 * 3250 seviyesine çıkması sağlanabilir. 

Haber: NTV - Fotoğraflar: A.A - İHA

İlgili Haberler