Erdoğan'ın Dolara Karşı Yeni Planını En Yakınındaki İsim Açıkladı

20 aralık gecesi Dolar kuru Türk lirası karşısında büyük değer kaybı yaşamıştı. Erdoğan'ın yeni bir planı olduğu açıklandı.

Erdoğan'ın Dolara Karşı Yeni Planını En Yakınındaki İsim Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 02 Ocak 2022 23:40

Çok sayıda ekonomistin iddiaları Erdoğan'ın tek bir hamlesiyle boşa çıkmıştı. Şimdi herkes Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dolara karşı yeni bir hamlesinin olup olmadığını merak ediyor.

Dolar Kasım ve Aralık ayı içerisinde rekor tazelemişti. 20 Aralık 2021 tarihinden sonra ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni ekonomi modelini açıklamasıyla birlikte dolar kuru adeta eridi. Türk lirası ise hızla değer kazanmaya başladı.

Dolar kuruna karşı yeni bir plan olup olmadığı ise büyük merak konusu. Sputnik Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan'ın dikkat çeken açıklamalarına yer verdi. 

Prof. Dr. Göksel Aşan, Japonya merkezli yayın kuruluşu Nikkei Asia'ya açıklamalarda bulundu.


Nikkei, "Hazine ve Maliye Bakanlığı enflasyona endeksli enstrümanlar üzerinde çalışıyor. Bunun, kur korumalı lira mevduat ürünü ile rekabet eden yeni bir banka mevduat ürünü olacağını düşünmüyorum" diye konuşan Aşan'ın doğrudan ifade vermeden tahvil ihracını işaret ettiğini öne sürdü.

Haberde ayrıca Asan'ın yastık altında olduğu değerlendirilen 5 bin ton altın ve altın takının fiziki altına dönüştürülebilir altın sertifikaları yolu ile finansal sisteme getirilmesi için çalışmaların devam ettiğini vurguladığı da belirtildi.

VATANDAŞ YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ


Söz konusu gazeteye verdiği demeçte Kur korumalı mevduata yatırımcıların gösterdiği ilgiden memnun olduklarını da belirten Göksel Aşan "Kişisel olarak bu yeni mevduat enstrümanları ile dövize endeksli lika hesaplarına bir ayda 150 milyar lira toplanmasını, aynı dönemde ek 5 milyar dolarında standart döviz hesaplarından liraya döndürülmesini bekliyorum"  açıklamasında bulundu