EYT için tüm hazırlıklar sürüyor! Kimler yararlanacak ve şartlar neler belli oldu

AKP, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili teklif için çalışmaları başlattı. Buna göre EYT düzenlemesi için öncelikle kapsam ve şartlar belirlenecek, ardından da muhalefete teklif götürülecek.

EYT için tüm hazırlıklar sürüyor! Kimler yararlanacak ve şartlar neler belli oldu
Yayınlanma Tarihi : 19 Ocak 2022 22:36

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili AKP harekete geçiyor. Bugüne dek muhalefet belirli aralıklarla gündeme getirmiş ancak AKP ve MHP bu tekliflere karşı çıkmıştı. Hatta MHP'li Erhan Usta, EYT teklifine destek verdiği gerekçesiyle partisinden ihraç edilmiş ardından bir süre Bağımsız siyaset yapmak zorunda kalmıştı.

Şimdilerde ise İyi Parti'de siyaset yapıyor. 

Erken seçimin gündemden düşmediği şu günlerde AKP'nin EYT ile ilgili bir planı olduğu ortaya çıktı. İlk olarak Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük gündeme getirmişti.

Şimdi ise TRT haber'de EYT ile ilgili yeni bir hazırlık olduğunu duyurdu. Teklifteki ayrıntılara tek tek yer verilirken, EYT kanunu hakkından kimlerin yararlanacağı da resmen duyurulmuş oldu. İşte TRT haber'in aktardığı EYT yasasıyla ilgili ayrıntılar. 

Yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar için çalışma başlatıldı. AK Parti teklifi bu yıl Meclis Genel Kurulu'na getirmeyi planlıyor.

EYT teklifi için bazı formüller üzerinde çalışılıyor. Öncelikle kapsam ve şartlar belirlenecek.  

Yaş ve sigorta şartı

Emeklilik için bazı şartlar aranacak. Yaş sınırı ve sigortalılık sürelerine bakılacak.

50 yaşın altında olmama ve 1999 öncesi Bağ-Kur ya da SSK sicil kaydı bulunma şartı aranacak. Kanun çıktığında prim ve gün sayısını dolduranlara emeklilik hakkı gelebilecek.

Belli bir yaşın üstünde olanlara emeklilik verilmesi gibi bir formül de masada. Kademeli olarak emeklilik hakkının verilmesi de söz konusu.

Tüm bu çalışmalar tamamlandıktan sonra teklif AK Parti tarafından Meclis’e sunulacak. Tüm partilerin desteği istenecek. 

TRT HABER