EYT'de kötü haber. İlk maaş ödemesinde tarih değişti iddiası

Milyonlarca vatandaş emekli maaşını almak için gün sayıyordu. Milyonlarca EYT'li mart veya nisan ayında ilk maaşını beklerken ilk maaşın haziran'a sarkabileceği iddia edildi. Henüz net bir açıklama yapılmazken meclis ise çalışmalara başlayabilmiş değil.

EYT'de kötü haber. İlk maaş ödemesinde tarih değişti iddiası
Yayınlanma Tarihi : 21 Şubat 2023 21:12

EYT düzenlemesinin şubat ayı içinde yasalaşması ve ilk maaşların mart ayında verilmesi planlanmıştı. Deprem felaketinin ardından Meclis çalışmalara ara verirken EYT düzenlemesinin akıbeti de merak ediliyordu.

Meclis’in önce 21 Şubat’ta çalışmaya başlayacağı açıklanmıştı. Ancak daha sonra milletvekilleri bölgede olduğu için verilen süre 28 Şubat’a kadar uzatıldı. Meclis, gelecek hafta çalışmalarına yeniden başlayacak.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Genel Kurul gündeminde bekleyen EYT konusunda AKP’den yansıyan bilgiler, geri adım atılmayacağı yönünde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da düzenlemenin “bir an önce yasalaşması” görüşünde olduğuna dikkat çekiliyor.

Düzenlemenin martta yasalaşması bekleniyor. Teklifin Meclis’te kabul edilmesinin ardından ise milyonlarca EYT’li maaş için SGK’ye başvuracak. Bu başvuruların incelenmesi ve sonuçlandırılması için ise belli bir süre gerekiyor. Bu nedenle de ilk maaşların mayıs, haziran aylarını bulacağına işaret ediliyor.