EYT'lileri ilgilendiriyor.. Emekli maaşları ilk ne zaman yatacak?

Emeklilikte yaşa takılanların ilk maaş ödemeleri ne zaman yapılacak büyük merak konusu olmuş durumda.

EYT'lileri ilgilendiriyor.. Emekli maaşları ilk ne zaman yatacak?
Yayınlanma Tarihi : 28 Nisan 2023 14:56

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) kapsamında emekli olmuş kişilerin ilk maaş ödemeleri, emekli oldukları tarihten itibaren 3 ay sonra başlar. Örneğin, EYT kapsamında emekli olan bir kişi, emekli olduğu ayın ardından 3 ay sonra ilk maaşını alabilir. Maaşlar genellikle her ayın belirli bir tarihinde ödenir ve ödeme tarihi, emekli olduğunuz kurum tarafından belirlenir. Detaylı bilgi için emekli olduğunuz kurumun müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

KİM NE ZAMAN ÖDEME ALACAK?

Birgün'de yer alan haberde; Emeklileri yakından ilgilendiren gelişmenin detaylarına yer verildi. 

Mart ayı içinde emeklilik başvurusunu yapanlar için ödemeler 5 Mart itibarı ile yapılmaya başlandı. Maaş bağlama işlemini tamamlayanlara işlem gününden itibaren maaşları birikmiş tutar ödemesi yapılıyor. Mevzuata göre mart ayında başvuranlar aslında 1 Nisan'dan itibaren emekli sayılıyor. Nisan ayında maaş bağlama işlemi tamamlanamayan emekliler maaşları Mayıs ayı içerisinde iki aylık ve emekli ikramiyesi dahil edilmiş biçimde yatacak. EYT kapsamında SSK'dan emekli olanlar 1 Nisan-17 Nisa n arasındaki farkları, Bağ-Kur'lular ise 25 Nisan'a kadarki farkı birikmiş olarak alacaklar.

24, 25, 26 Nisan'da aylık alanların aylık ve ikramiyeleri 16 Nisan'da hesaplarına geçti. EYT işlemlerini tamamlamış ve aylık hakkı kazananlar da ilk aylıklarını ve bayram ikramiyelerini aldı. Bağ-Kur kapsamında emekli olanların da aylık ve ikramiyeleri erken ödendi. Ödemeler 17 ve 18 Nisan'da emeklilerin hesaplarına yattıı. Ödeme günü ayın 25 ve 26'sı olanların 17 Nisan'da, ayın 27 ve 28'i olanlar ise 18 Nisan'da ödendi. Emekli sandığı kapsamında aylık alanların Ramazan Bayramı ikramiyeleri 19 Nisan'da hesaba geçti.