Fırıncılar Ekmek Zamlansın İstiyor, İstedikleri Oran şaşırttı

İğneden ipliğe zam gelirken bir zam da ekmek için talep edildi.

Fırıncılar Ekmek Zamlansın İstiyor, İstedikleri Oran şaşırttı
Yayınlanma Tarihi : 08 Eylül 2021 14:54

Hayat pahalılığı vatandaş tarafından eleştirilirken muhalefette her fırsatta bu duruma dikkat çekiyor.

Faturalardan tutunda çok sayıda gıda ürününe peş peşe zam geldiği biliniyor. Ancak şimdilerde ekmek içinde bir zam talebinde bulunuldu.

Üstelik ekmek için istenilen zam oranı oldukça yüksek bir oran.

İTO’ya bağlı fırınlar ve İstanbul Fırıncılar Odası ise nisan ayında yaptığı yüzde 21 zammın ardından, ağustos ayında ikinci bir zam talebinde bulundular. Söz konusu zamlar ile birlikte İstanbul Halk Ekmek’te ekmeğin kilogram fiyatı yüzde 60’tan fazla artarak 3 TL’den 5 TL’ye çıktı.

Diğer fırınlarda ise ekmek kilogram fiyatı 7,5 TL’den 9,09 TL’ye yükseldi. Talep edilen son zammın kabul edilmesi durumunda bu fiyat 11 TL’ye ulaşmış olacak. Sektör temsilcileri, son zamla birlikte halk ekmeğe olan talebin artmasını bekliyor.

“UN FİYATI İKİYE KATLANDI”


Dünya gazetesinden Yener Karadeniz'in haberine göre, ekmek üretiminde en önemli girdi un. Salgınla birlikte un fiyatları adeta uçuşa geçti. Ekmeğin maliyeti arasında yüzde 30-35 payı bulunan undaki artış maliyetleri direkt etkiliyor.

2020’nin başında 103 TL olan un çuval fiyatı, hali hazırda 180 TL’ye kadar çıktı. Nisan ayından bu yana artış oranı yüzde 40’ı aştı. İşçilik maliyetleri ise yüzde 22 yükselirken, enerji maliyetleri yüzde 37 arttı.

Bu nedenle İBB’ye bağlı Halk Ekmek son bir yılda 2. kez zam yapmak zorunda kalırken, İstanbul Fırıncılar Odası ve İTO’ya bağlı fırınlar 2. zam talebinde bulunmak durumunda kaldılar.

Böyle İstanbul’da ekmek tüketiminde yüzde 10 payı olan Halk Ekmek yüzde 66 oranında zamlanmış oldu. Diğer fırınlarda yapılan zam oranı ise şimdilik yüzde 21. (Yüzde 21 zam daha talep edildi ancak onay süreci devam ediyor.)

“KİLOSU 3,5 TL ARTACAK”


İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, 2020’nin başından bu yana ikinci kez tarife aldıklarını ve en son nisan ayında zam yapıldığını aktardı.

İkinci tarifenin talebini ise geçen ay ilettiklerini aktaran Demir, “Nisan ayında alınan tarife ile ekmeğe zam yapıldı. Şimdi yine yüzde 20 civarında bir zam teklifi yaptık. İlk talebimiz 6 ay sonra karşılık buldu. Ekmeğin kilogram fiyatı 7,5 TL’den 9,09 TL’ye çıktı. Şimdi eylül ayına yetişmez ama ekimde karar verilmesini bekliyoruz. Kabul edilirse fiyat 11 TL’ye çıkacak. Yılbaşına sarkabilir. Zira bir takvim yılı içinde iki zamma çok sıcak bakılmıyor” açıklamasında bulundu.

Ekmek için istenilen zam oranı sosyal medyada da çok sayıda vatandaş tarafından eleştirildi. İnsanların temel ihtiyaç maddesi olan ekmeğin her şeyden daha ucuz olmasını istediler. Fırıncılar maliyetleri gerekçe gösterirken vatandaş ise geçim sıkıntısından söz ediyor.