Geçen Yıla Göre Et Fiyatları Cep Yakmaya Başladı

Ramazan ayına sayılı günler kala , kırmızı et fiyatlarında yaşanan zam hem kasapları hem vatandaşları üzdü..

Geçen Yıla Göre Et Fiyatları Cep Yakmaya Başladı
Yayınlanma Tarihi : 22 Mart 2022 15:00

Kırmızı et fiyatları zamlandı. Ramazan yaklaşırken kasaplar et fiyatlarına zam yaptı. Kasaplara göre et fiyatlarına gelen bu zam yem fiyatları nedeniyle yapıldı. Son dönemde peş peşe bir çok ürüne gelen zamlar vatandaşta tepkiye yol açıyor.

Akaryakıt, ayçiçek, un fiyatları zamlanırken bir zamda Ramazan öncesi kırmızı et fiyatlarına geldi. Bu durum bir çok kişi tarafından eleştiri konusu oldu. Geçtiğimiz yıla göre kırmızı et fiyatlarındaki yaşanan artış dudak uçuklattı.

1 Kilo et almak hayal olduğu gibi vatandaşlar artık bazı kasaplarda yer alan 250 gramlık paketlerden satın almaya başladı. 

İhlas Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre; Son dönemde dünya genelinde yaşanan tedarik zinciri sorunları ve enerji fiyatlarındaki yükselişler temel besin kaynaklarının fiyatları yukarı yönde etkiliyor. Bu kapsamda kırmızı et fiyatları cep yakmaya başladı. kasaplarda dana et kıyma 130 TL, kuşbaşı et, 135 TL, dana biftek ise 145 TL'den satılıyor.

"GEÇEN SENE BU ZAMANLAR ETİN KİLOSU 70 TL'YDİ ŞİMDİ İSE 130 TL"

Sığır etinin dana etine göre ucuz olduğunu vurgulayan kasap Mustafa Karabulut, "Sığır eti normal etlere göre yüzde 40 civarında ucuz. Et ve Süt Kurumu ucuz et satabilmek için sığır eti satıyor. Kasaplara gelen ürün dana eti oluyor ve fiyatları yüksek. Dana etiyle sığır etinin arasında kalite farkı oluyor. Keşke dana eti ucuz olsa da bizler kasaplar olarak ucuza satabilsek. Şu anda kıymanın kilosu 130 TL, kuşbaşı 135 TL, dana biftek 145 TL'den satıyoruz. Geçen sene bu zamanlar etin kilosu 70 TL'ydi şimdi ise 130 TL. Neredeyse yüzde 50 zam gelmiş. Bunun sebebi ise yem fiyatlarından kaynaklanıyor. Geçen sene bir kilo et alan vatandaş şimdi ise yarım kilo et alabiliyor. Umarım savaş sona erer ve bu fiyatlar bir nebzede olsa geri çekilir" şeklinde konuştu.

Öte yandan Et ve Süt Kurumu da et fiyatlarına zam yaptı. Sığır kıymanın kilosunu 83 TL'ye yükseltildi.

Kaynak:Haber Kaynağı