İbrahim Kahveci Elektrik Faturalarındaki Gerçeği Deşifre Etti

Yüksek elektrik faturaları tepki çekerken ekonomist İbrahim Kahveci elektrik faturalarıyla ilgili çarpıcı bir gerçeği deşifre etti:

İbrahim Kahveci Elektrik Faturalarındaki Gerçeği Deşifre Etti
Yayınlanma Tarihi : 10 Ağustos 2021 01:37

 Vatandaş fatura tasarruf uzmanı oldu çıktı Türkiye'de. Yüksek gelen elektrik faturaları deyim yerindeyse vatandaşın belini büküyor.

Bugün ise basının görmezden geldiği bir gelişme yaşandı. Elektrik faturalarıyla ilgili kimsenin bilmediği detaylar paylaşıldı.

Açıkçası herkesin şaşırdığı gerçekler sosyal medyada bile gündem olurken basının görmezden gelmesi haberi ise sadece Milli Gazete'nin görmesi tuhaf bir gelişme olsa gerek

İşte Milli Gazete tarafından yayınlanmış olan elektrik faturalarıyla ilgili o haber

brahim-kahveciden-elektrik-faturasi-gercegi-iste-yeni-zam-orani-1628510369.png

İbrahim Kahveci katıldığı televizyon programında ödediğimiz elektrik faturalarının gerçek bedelini ve üzerine eklenen vergileri dile getirdi. Kahveci ayrıca elektrik ücretlerine yüzde 10 oranında zam yapılacağını da duyurdu.

Karar gazetesi ekonomi yazarı İbrahim Kahveci  TV 5’teki “Ekonomi ve Ötesi” programında vatandaşın cebindeki paranın erimesindeki en büyük paylardan birisi olan elektrik faturalarını masaya yatırdı.

Kahveci konuşmasında vatandaşın evine gönderilen elektrik faturalarının yüzde 50’sini kullanılan elektrik ücreti oluşturuyor dedi.

Kahveci “100 lira fatura ödeyen bir vatandaş bunun aslında 52 lirasını elektrik faturası (kullanımı) olarak ödüyor. Şu elektrik fiyatı gösteriyor ki yakında, muhtemelen %10 daha elektrik zammı kapıda.” Diye konuştu

YÜZDE 10’LUK ELEKTRİK ZAMMI KAPIDA


Konuşmasının devamında elektrik fiyatlarında zam yapacaklarının da haberini veren Kahveci buna gerekçe olarak da şu açıklamalarda bulundu:

“Kurban Bayramı tatilinde fabrikalar çalışmadığı için talep düştü. Serbest piyasa borsa gibi, elektrik talebi azalınca fiyatlar düşüyor.

Bayram sonrası talep yükselince fiyat yükseliyor. Şuanda fark yüzde 34.  Şu elektrik fiyatı neyi gösteriyor biliyor musunuz?

Yakında muhtemelen yüzde 10 elektrik zammı daha kapıda. Muhtemelen bu gidişle eğer üreticideki fiyat 400 kuruşun altına düşmezse ki düşeceğe benzemiyor. Böyle devam ederse yüzde 10’luk bir elektrik zammı yıl sonuna doğru bizi bekliyor olabilir”

kAYNAK: MİLLİ GAZETE

İlgili Haberler