IMF, Tarihinin En Ağır Ekonomik Krizini Yaşayan Sri Lanka İle Adım Adım İlerliyor

IMF, tarihinin en büyük siyasi ve ekonomik kriziyle karşı karşıya olan Sri Lanka ile yürüttüğü görüşmelerde anlaşmaya yaklaştı.

IMF, Tarihinin En Ağır Ekonomik Krizini Yaşayan Sri Lanka İle Adım Adım İlerliyor
Yayınlanma Tarihi : 01 Temmuz 2022 01:18

Sri Lanka'da 9 Mayıs'ta hükümet yanlıları ile hükümeti protesto etmek için toplanan bir grup arasında çıkan arbede sonucu, muhalefetin artın baskısıyla görevinden istifa eden Başbakan Mahinda Rajapaksa ve sonrasında yaşanan ekonomik ve siyasi kriz derinleşiyor.

Elektrik kesintilerinin ise günde 13 saati bulduğu Sri Lanka'da ekonomik krizden çıkış kapısı olarak görülen Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakereler başladı.

Anadolu Ajansı'ndan Nuri Aydın'ın haberine göre; IMF'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, Sri Lanka heyetleriyle 20-30 Haziran'da başkent Colombo'da yapılan görüşmelerin sona erdiği duyuruldu.

Açıklamada, IMF'nin destekleyeceği Sri Lanka'nın takip etmesi planlanan ekonomik reform ve politikalara dair yapılan görüşmelerin yapıcı ve verimli geçtiği kaydedildi.

Genişletilmiş Fon İmkanına (EFF) dair personel seviyesinde yakın zamanda bir mutabakata varılması için görüşmelerin çevrim içi ortamda devam edeceği vurgulanırken, Colombo'daki görüşmelerde önemli gelişme kaydedildiği belirtildi.

Açıklamada, IMF destekli yeni programın hedeflerine dair şu ifadeleri kullanıldı:

"Yoksulları, savunmasızları ve finansal istikrarı korurken, yolsuzluk kaynaklı açıkları gidermek ve Sri Lanka'nın büyüme potansiyelini ortaya çıkarmak için yapısal reformları hızlandırırken makro ekonomik istikrarı ve borç sürdürülebilirliğini yeniden sağlamak amaçlanmaktadır."

Sri Lanka'nın kamu borcunun sürdürülemez olduğuna işaret edilen açıklamada, Sri Lanka'nın alacaklılarından borç sürdürülebilirliğinin yeniden sağlanacağına dair yeterli finansman güvencesinin gerekeceği vurgulandı.

Açıklamada, Sri Lanka'da artan enflasyonun kontrol altına alınması, ülkenin yolsuzluğa karşı kırılganlığının azaltılması ve büyümeyi artırıcı reformlar yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

Kaynak:Haber Kaynağı