İslam Memiş Altın ve Dolarda zirve beklediği tarihi açıkladı

Altın ve Para piyasaları uzmanı olarak bilinen İslam Memiş, Altın ve dolar için zirve beklediği tarihi açıkladı. İslam Memiş'in açıklamaları kısa sürede gündem olurken belirsizlik konusunda da uyarmayı ihmal etmedi

İslam Memiş Altın ve Dolarda zirve beklediği tarihi açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 31 Mart 2022 01:12

Dolar ve Altın tarihi rakamlara ulaşmış durumda. Yaklaşık 1 yıldır dolar ve altın hiç olmadığı kadar yükseldi. Belirsizlik sürerken dolar ve altın konusunda kafa karışıklığı devam ediyor.

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş yine dolar ve altın konusunda uyarılarda bulundu.

Duvar'da yer alan habere göre; İslam Memiş, piyasalardaki dalgalanmaları değerlendirdi ve "Şu anda ciddi bir belirsizlik var. Dünya ekonomilerinin nefes alma dönemine geçmesi gerekiyordu" dedi. Memiş fiyatların düşüşlerin kalıcı olmayacağını belirtirken dolar ve altın için zirve tarihini açıkladı.

Söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen İslam Memiş, TGRT Haber'e konuştu.

Memiş şunları söyledi: "Yeni bir dünya sistemi var. Kontrollü bir biçimde bu gerginlik devam edecek. Vatandaşlarımızın bunu kabullenmesi gerekiyor. Bir ateşkes kararı verileceğini sanmıyorum. Şunu unutmamak lazım ciddi bir resesyon linki var. Borcu olan vatandaşların bu kısa vadeli geri çekilmeleri bir fırsat olarak görmeli ve neye ihtiyacı varsa almalı. Jeopolitik riskleri geride bıraksa bile enflasyon var. Enflasyon riski devam edecek. Kısa vadeli bir rahatlamanın geçici olduğunu unutmamak gerekiyor.


Bir aylık süreçte 900 lira seviyesinin üzerinde gram altın alımı yapmayın dedim. Korku ve panik yok, daha alt seviyelerde alma imkanınız olabilir demiştik. Bu fiyatlamalar normal. Manipülasyon piyasası var. Sert bir şekilde düşürecekler ya da çıkaracaklar. 900 lira altını alım fırsatı olarak görüyorum. 850 ile 900 arası gram altın için."

İslam Memiş dolar ve altın gibi yatırım "zirve yapabileceği" döneme dair tahminini de şöyle anlattı:

"Dolar kurundaki geri çekilmeler de 14.80 altı kademeli alım için fırsat. Bunlar değerlendirilmeli. Yaz aylarında dolar, altın, gümüşte yeni zirveler görmemiz mümkün. Enflasyon var, dünya ekonomileri daralıyor. Yaz ayları daha fazla moralleri bozacak dönemler olabilir.

Vatandaşlar ödedikleri faturaları incelemeli. Ödemeden önce neye ne kadar vergi ödediğini öğrenmeli. Sanal alışverişlerde ve banka dökümanlarını incelememiz gerek.

Hangi banka ne kadar masraf alıyor, bakmalıyız. Benim bankam, kuyumcum, dövizcim şu diye ısrar etmemeli. Hangi bankalar daha az masraf geçiyorsa bunun farkında olmanız gerek. Banka hesap hareketlerinizi gözden geçirmeniz gerek."

DÜĞÜN SEKTÖRÜ DE ETKİLENDİ

Öte yandan altındaki tarihi yükselişten düğün sektörü de etkilenmiş durumda. Genelde yaz aylarında düğün sezonu açılıyor. Düğün yapacaklar ya takı sayısını azalttı ya da takı takmamaya başladı.

Düğün davetiyesi gelen kişiler ise çeyrek altınların daha küçük versiyonlarına yönelirken kuyumcular da bu durumdan dolayı şaşkın. Bir çok kişi de takı takmak yerine ev eşyalarına yönelmiş durumda. Daha çok tabak seti veya kahve seti gibi ürünler alınmaya başlandı. Kısacası altın almak artık düğünlerde hayal olacak gibi görünüyor.

İlgili Haberler