İslam Memiş'ten altın piyasasını tedirgin eden öngörü! O dönem kapandı

Altın piyasaları uzmanı İslam Memiş son tahminlerini paylaşarak kötü haberi verdi

İslam Memiş'ten altın piyasasını tedirgin eden öngörü! O dönem kapandı
Yayınlanma Tarihi : 07 Mayıs 2022 17:43

İslam Memiş, altın piyasalarını yakından ilgilendiren bir açıklama yaptı. Son dönemde yaptığı çıkışlarla dikkat çeken İslam Memiş son uyarısıyla yine gündem belirleyecek.

Yatırımcıları uyaran İslam Memiş'e göre o dönem kapandı. Peki hangi dönem? İslam Memiş'in ses getirecek açıklamalarından bazı başlıklar

TGRT haber'in internet sitesinde İslam Memiş tarafından yapılan açıklamalara yer verildi. Yapılan açıklamalarda İslam Memiş hangi yatırım aracının daha avantajlı olduğundan da bahsediyor. İslam Memiş'in en büyük uyarısı ise altın ve gümüşle ilgili olandı.

Peki altın, dolar fiyatları nasıl şekillenecek? Tahminleriyle adından söz ettiren Finansal Analist İslam Memiş, altın fiyatı tahminine ilişkin ‘uçuşa geçecek’ yorumuna çarpıcı bir detay ekledi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş tahminlerini paylaşırken, dolar ve Euro’da yukarı yönlü hareketin süreceğini belirtti. Haziran ve Temmuz aylarına işaret eden Memiş ‘yeni zirve’ uyarısı yaptı. 

İslam Memiş, dolar endeksinin 104 seviyesinin üzerini gördüğünü doların değer artışının tüm dünyada hissedildiğini ancak Türkiye’de baskılanmadan dolayı yükseliş eğilimin sınırlı kaldığını hatırlattı. Bu noktada Fed’in yıl sonuna kadar 3 kez faiz artırımına gideceğini, Powell’ın mesajlarının endişeli olduğunu kaydeden analist, dolar/TL kurundaki kısmi hareketliliğin yeni zirveye doğru everilebileceğini kaydetti.  

ENFLASYON DAHA DA YÜKSELECEK


Tüm dünyada enflasyon rakamlarının yüksek olduğunu anımsatan İslam Memiş, “Yaz aylarında hasat zamanı olması dolayısıyla kısmi bir duraklama olabilir. Bu benim için enflasyon artık pik oldu artık düşüşe geçecek anlamı taşımayacaktır” diyerek, enflasyonun 2023 yılının ortalarına kadar daha da yükseleceği tahminini yeniledi. 

GRAM VE ONS ALTIN FİYATI NE OLUR?


İslam Memiş, gram altının Mayıs ayının ilk haftasında yükseldiğini hatırlatarak şu yorumda bulundu: 

“Temmuz ve Haziran’da önce 1000 lira, devamında 1200 ve yılın tamamında yükselişlerin 1450 lira seviyesine ulaşacağını öngörüyorum.” 


Ons altın için de tahminde bulunan ünlü analist, ters rüzgar etkisi yaşanabileceğini belirtti. Memiş, “Burada kontrollü bir mekanizma var. Merkez bankaları emtia fiyatlarını bilerek ve isteyerek baskılıyor. Enflasyona karşı faiz arttırma süreci bunu belirliyor. Bundan dolayı yaptıkları her şey tamamen kontrollü. 1880-1980 dolar bant aralığında gezmeye devam ediyor. Bunun dışına çıkartmıyorlar. Ama yıl içinde bu bant aralığının dışına çıkacağını tahmin ediyorum. Özellikle 2 bin 150 dolar seviyesi öngörümde herhangi bir değişiklik yok” dedi. 

EVE YATIRIM YAPAN NAKİTE KAYACAK


Yükselen otomobil ve ev fiyatlarını da değerlendiren İslam Memiş “Ben bu fiyatlara araç almam” dedi. Ev ve arabaya yatırım yapanların önümüzdeki süreçte nakite geçeceğini belirten Memiş, emlak balonunun patlayacağı uyarısı yaparak şöyle konuştu: 

UCUZ ALTIN VE GÜMÜŞ ARTIK ÇOK ZOR


İslam Memiş, Fed kararının ardından altın fiyatı için "Geri dönüş çok zor. Belirsizilk ve endişe fiyatı belirleyecek. Altın uçuşa geçecek, geri dönüş zor. Döviz ve altın borçlanmayın. Düşük enflasyon hayalinden vazgeçin. Ucuz altın ve gümüş artık zor. Nereye gittiğimizi biz de bilmiyoruz. Bizim derdimiz bize yetiyor, siz başınızın çaresine bakın” yorumunda bulunmuştu. 

Kaynak : TGRTHABER.COM.TR