Kredilere gelen son düzenlemede dikkat çeken tehlikeyi Özgür Demirtaş açıkladı

Kredilere yeni bir düzenleme geldi. Söz konusu düzenleyeme ekonomist Özgür Demirtaş dikkat çeken sözlerle tepki gösterdi

Kredilere gelen son düzenlemede dikkat çeken tehlikeyi Özgür Demirtaş açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 27 Haziran 2022 14:00

Son dönemde hiç olmadığı kadar Türk lirasındaki değer kaybı artarak devam ediyor. Vatandaşın ve işletmelerin büyük bir bölümü ihtiyaçlarını karşılamak için kredilere yöneliyor.

Artan enflasyon ve hayat pahalılığı devam ederken ekonomi yönetiminden ise peş peşe yeni düzenlemeler geliyor.

Son düzenleme ise kredilerle ilgiliydi.

Ekonomist Özgür Demirtaş, son düzenleme hakkında bazı uyarılarda bulundu.

Diken.com.tr tarafından yayınlanan  bir haberde Özgür Demirtaş'ın son düzenlemeye ilişkin youtube kanalı üzerinden yapmış olduğu uyarılara yer verildi.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, BDDK’nın kredi kararının ciddi sonuçları olacağını belirterek “Artısı yok baştan aşağı eksi. İnanılmaz bir döneme girdik” dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) cuma akşam saatlerinde TL ticari kredilerde yeni koşullar getirildiğini açıklamıştı.

Buna göre döviz varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL’yi aşmayan şirketlere kredi kullanım durumunda döviz varlıklarını 15 milyon TL üzerine çıkarmama şartı getirildi. 15 milyon TL üzeri döviz nakdi varlığı bulunan şirketler ise bu varlığı aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10’unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak.

Demirtaş, YouTube kanalından kararla ilgili şunları söyledi:

*BDDK’nın aldığı kararlar şirketleri ilgilendiren kararlar olsa da kişileri de birebir ilgilendiriyor. İnanılmaz bir döneme girdik diye düşünüyorum.

*Bu ne demek, 900 bin dolardan fazla döviz tutmayın bozacaksınız, demektir bu. Çok büyük bir artısı yok, bildiğiniz baştan aşağı eksi.

*Türkiye’de şirketler günlük faaliyetlerini yürütmek için banka kredisine ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla çoğu şirketi bağlıyor bu olay. Miktar da şirketler için oldukça düşük. Orta ölçekli şirketler için çok düşük.

*Peki diyeceksiniz ki, “Özgür Hocam bu iyi bir şey değil mi, şirketler dövizi bozsun, döviz de düşsün…” Ah benim canım arkadaşım o kadar kolay oluyor olsaydı… Yüzlerce devlet var, döviz sıkıntısı yaşayan her devlet bunun gibi kanun geçirirdi ve bütün problemleri çözülürdü. Ondan sonra da Mars’a insanlı araç indirirdi. Bu işler öyle olmuyor. Öyle kolay olsaydı binlerce sayfalık ekonomi kitapları yazılmazdı arkadaşlar.

*Türkiye’de diyelim ki bir şirket bir üretim yapıyor, illa ithalat şirketi olmasına gerek yok, üretim yaparken bile o şirketin ithalat yapması gerekiyor… Yani Türkiye’deki üretici şirketler aslında bir şeyleri ithal eden şirketler. Bunlar ithal edebilmek için de dolar ve avro tutmak zorunda.

*Şimdi siz bu şirketlere diyorsunuz ki, ‘Kardeşim sen bu doları orda tutmayacaksın…’ Bir de aynı zamanda direkt ithalat yapan şirketler var. Onların zaten döviz tutması gerekiyor.