Kuru soğan fiyatlarına görülmemiş zam, Nisan ayının rekorunu kırdı

Türkiye'de enflasyondaki yükseliş devam ederken gelen bilgilere Nisan ayında fiyatı en çok artan ürün yüzde 69,30'luk yükselişle kuru soğan oldu.

Kuru soğan fiyatlarına görülmemiş zam, Nisan ayının rekorunu kırdı
Yayınlanma Tarihi : 05 Mayıs 2022 14:48

Türkiye'de market ve pazar fiyatları cep yakmaya devam ediyor. Çok sayıda ürünün fiyatına zam gelirken Nisan ayıyla ilgili bir rapor yayınlandı. Yayınlanan rapora bakıldığında Nisan ayında fiyatı en çok artan ürün soğan oldu. Soğan Türk mutfağında çokça kullanılan bir sebze olması nedeniyle vatandaşlar söz konusu zamdan dolayı soğanı bile alırken iki kere düşünür oldu. 

Resmi raporlar soğan fiyatlarındaki artışı gözler önüne seriyor. İhlas Haber Ajansı tarafından derlenen haberde; Nisan ayına ilişkin çarpıcı bir haber yayınlandı. 

Nisan ayında fiyatı en çok artan ürün yüzde 69,30'luk yükselişle kuru soğan oldu. Pazar esnafı, artışın sebebinin ürünün az olması ve aracılardan kaynaklandığını söyledi. Kuru soğanın kilosu semt pazarlarında 8,5 TL'den satılıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı enflasyon verilerini açıkladı. Türkiye'de Nisan ayında fiyatı en çok artan ürün kuru soğan oldu. Nisan ayında kuru soğanın fiyatı yüzde 69,30 artış gösterdi. Pazar esnafı, ürünün az olduğunu ve aracıların fiyatların yükselmesinde etkili olduklarını söyledi. Kuru soğan semt pazarlarında 8,5 TL'den satılırken, Nisan ayında en çok ucuzlayan salatalık ise 10 TL'den satılıyor.

"Fiyatların tekrar 4,5 TL'ye düşmesini bekliyoruz"

Piyasada olan soğanların geçen yıl üretildiğini belirten pazarcı Bayram Acar, "Bu sene bu kadar fiyatının artması normal değil. Aracılar bu fiyatları yukarı çekiyor. Bu soğanlar mazot fiyatları 5-6 TL'yken üretilen soğanlar. Geçen dönemlerde 2-3 TL'den halden kilosunu alırken şuanda 5-7 TL arasında alıyoruz. Bizde kilosunu 8-10 lira arasında satıyoruz. Yakıt ve masrafın bu dönemdeki soğanları etkileyeceğini düşünmüyorum. Geçen sene üretilen bir ürünü bu dönemde olan yakıt fiyatları etkilemez. Bundan 3 hafta sonra tekrardan standart fiyatlarına yani 4,5 TL'ye geri düşmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Kuru soğan fiyatlarına görülmemiş zam, Nisan ayının rekorunu kırdı

Kaynak:Haber Kaynağı