Memur ve Emeklilere Temmuz ayında ödenecek enflasyon farkı belli oldu

Emekliler Temmuz 2022'de alacağı enflasyon farkını merak ediyor. Emekliler ve memurları ilgilendiren enflasyon farkı belli olmaya başladı.

Memur ve Emeklilere Temmuz ayında ödenecek enflasyon farkı belli oldu
Yayınlanma Tarihi : 04 Nisan 2022 21:29

Milyonlarca emeklinin maaşına Ocak ayında zam yapılmıştı. Memurlar ve emeklilere ödenen zamlı maaşlar enflasyon oranında belirleniyor. 

Ocak ayında yapılan emekli zamları emeklileri pek mutlu etmemişti. Bu yüzden Temmuz ayında yapılacak zammı şimdiden çok merak ediyorlar.

Enflasyon verileri oranında belirlenecek zamla ilgili ilk bilgiler de gelmeye başladı. Temmuz ayında hem emeklilere hem de memurlara bir zam daha yapılacak. Yasa gereği memur ve emeklilere yılda iki kez zam yapılıyor.

Temmuz ayında yapılacak olan zammı merak eden emeklileri ilgilendiren gelişmenin ayrıntılarını ise TV100 aktardı. TV100 tarafından yayınlanan haberde emeklilerin Temmuz ayında alabilecekleri enflasyon zammına ilişkin verilere yer verildi.

ENFLASYON RAKAMLARI UÇTU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon martta yüzde 5,46 artarken yıllık bazda yüzde 61,14 oldu.

YAPILACAK ZAM ORANI DA ŞEKİLLENMEYE BAŞLADI

Memur ve memur emeklileri için toplu sözleşme ile belirlenen 2022 yılı zammı ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay içinse yüzde 7 zamdı. 2023'ün ilk 6 ayı için yüzde 8, ikinci 6 ayı için de yüzde 6 zam yapılacak.

ŞİMDİDEN GARANTİLENEN ORAN

Geri kalan 3 aylık verilere göre emekli ve memurların hesaplarına ne kadar fark yatırılacağı da belirlenecek. Temmuz zammı için şimdiden yüzde 15,95 seviyesine ulaşıldı.

İKRAMİYELERE DE ZAM GELECEK

Öte yandan Emeklilere ödenecek olan bayram ikramiyelerine de hükümet zam yapacak. Emeklilerin hem bayram ikramiyeleri hem de maaşları artmış olacak. Emeklilerin ilk zamlı ikramiyelerini bu ay içerisinde maaşlarına ek olarak almaları bekleniyor.