Para ve Altın piyasaları uzmanı İslam Memiş balonun patlayacağı tarihi açıkladı!

Altın, dolar ve para piyasaları hakkında uzman isimlerden biri olan İslam Memiş dikkat çeken uyarılarda bulundu. Yatırımcıları uyaran İslam Memiş balonun patlayacağı tarihi de açıklamayı ihmal etmedi.

Para ve Altın piyasaları uzmanı İslam Memiş balonun patlayacağı tarihi açıkladı!
Yayınlanma Tarihi : 17 Mayıs 2022 15:13

Son dönemde İslam Memiş yaptığı uyarılarla gündemden düşmüyor. İslam Memiş bu kez piyasalarda deprem etkisi yaratacak bazı bilgiler paylaştı. İslam Memiş tarafından yapılan uyarı özellikle şu günlerde yatırım yapmayı düşünenleri yakından ilgilendiriyor.

Şimdiye dek piyasalar konusundaki doğru tahminleriyle dikkat çeken İslam Memiş bu kez yaz aylarında patlaması muhtemel bir balon hakkında detaylar paylaştı. İslam Memiş'in açıklamaları çok sayıda gazete ve haber sitesi tarafından manşetlere çekilmeye devam ediyor. İslam Memiş bu kez özellikle emlak piyasalarıyla ilgili çarpıcı detaylar paylaştı. 

İslam Memiş'in değerlendirmelerinden bazı başlıklar şöyle oldu.

"Ben şu anda her zaman yaptığım gibi benim gerçek param altın ve gümüştür net. Altın ve gümüş kazanırım, toprağa yatırım yaparım.

YATIRIMCIYA ALTIN ÖNERİLER

Gerçek para üzerinden hayatıma devam etmek isterim. Bir aylık giderim var, kaç gram gelirim, kaç gram giderim var. İnsanlar bu şekilde devam ederse sırtları yere gelmez bence. Ev aldım, iki kat arttı dersen, sen kaybettin. Senin malın değer kaybetti enflasyonla. Yarın bugün tekrar altın yükselirse, ki her yıl yüzde 100'den fazla prim yapıyor. Sen kaç grama altın, kaç grama sattın bunun hesabını yap. Ben enflasyona karşı ne kadar kendimi koruyabildim cümlesi önemli.

DAİRE ALMAYI DÜŞÜNENLERE TAVSİYELER

2+1, 3+1 daire yerine ben olsam 1+1 alırım. Eskilerden iki tane 1+1 alırım. 4 bin lira kira elde ederdim ben mesela. Gelecek nesil nasıl iş bulacak, nasıl ev alacak peki? Artık herkes 10 yıllık, 20 yıllık kira kontratları ile yaşayacaklar. Buna herkesin hazırlık yapması lazım, mülk sahibi olamayacaklar. İnsanların emlak tarafına bakışı bu şekilde olmalı.

Altın ve gümüş gibi yatırımlara yatırım yaparak biz hazırlığımızı zaten yaptık. Ekilebilir arazileri satın alarak yaptık. Ben de bugünden diyorum ki, siz hiper enflasyona, kıtlık ekonomisine hazır mısınız? Asıl problem burada. Biz gelecekle alakalı kaygılarımızı garantiye almak için ne yapıyoruz? Biz çalışırız, üretiriz, işimize odaklanırız, elimizdeki miktarı artırırız.

KONUT FİYATLARI NEDEN ARTIYOR AÇIKLADI

Bugünlerde konut fiyatları artıyor. Paranın değeri düştükçe malın değeri artar. Geçen yıl bütün Türkiye'ye eğer bir barınma ihtiyacınız varsa bir an önce ev alın dedim. Ev fiyatları her yıl maliyeti artmaya devam edecek. Ne yazık ki Türkiye'de insanlara korku pompalıyorlar, "emlak fiyatlarında balon var" deniyor. Emlak sektörü maliyeti dövizle hesaplanıyor. Böyle bir şey yok. Mahalle arasında 1 milyon liraya kadar olan evlerin fiyatları düşmez. Ancak 3-5 milyona satılan daireler var, bu balon bu yazın patlar.

FİYATLAR DÜŞECEK Mİ? 

1 milyona kadar olan dairelerin fiyatları, göç olaylarından dolayı düşmez. Döviz kurlarındaki yükselişler de etkili olacak. İnşaat maliyetleri artıyor. Üçüncüsü toprak, yani ihtiyacın ham maddesi, arazi miktarı. Bu talepten dolayı da maliyetler artıyor. 1 milyonluk fiyatlar artmaya devam edecek. Şimdi Türkiye'de yabancı fırsatçı var, 250 bin dolara daire satın alıyorsun. İnşaat şirketleri blok blok daire satın alıyorlar. Zaten dolarla aldıkları için alıyorlar, daha sonra burayı satıyorlar. 400 bin dolara çektiler evleri. 3-5 milyonluk balon bölümü patlayacak. Kur tarafında hızlı ataklar beklediğimi söyledim. Ev alacak olanlar, alamayacaklar dövize, altına, nakite yönelecek çünkü. İzleyicilerimiz arasında 2-3 milyona daire alacaklar varsa, aman dikkat edin.

ALTIN FİYATLARINDAKİ BASKIYA DİKKAT ÇEKTİ

Altın fiyatları baskılanıyor ama bu baskı aslında bir şans yatırımcılar için. Nisan ayında 4 kez kademeli alım yapacağız, 900 seviyesinde alım yapmayacağız, mayısa bırakmayacağız diye yol haritamız vardı. Mayıs ayının ilk haftasını kapatıyoruz. Şu anda gram TL fiyatı 924 lira Kapalı Çarşı'da. Yani ilk haftayı yükselişle kapattık, önümüzdeki haftalara bakacağız. Ekranlara bakıyoruz, diyor ki bize 902 lira. Hadi 910 lira versin de bana 10 kilo alayım. Gösterirsin ama vermezsin, bu böyle bir şey. Piyasalarda gördüklerinize değil, cebinize bakın. Mayıs aylarında 1200 lira seviyesi, temmuzda biraz daha yüksek ama yıllık bazda 1450 seviyesini bekliyor olacağım. Bu öngörümde herhangi bir değişiklik yoktur."

İslam Memiş değerlendirmelerini gerek youtube kanalı üzerinden gerekse de sosyal medya hesapları üzerinden yapmaya devam ediyor.