Peynir Yemek Neredeyse İmkansız Hale geldi, Fiyatı Kırmızı Etle yarışıyor

Peynir Türk mutfağında özellikle kahvaltıda en çok tüketilen yiyeceklerden. Ancak son dönemde peynir fiyatları , kırmızı et fiyatlarıyla yarışmaya başladı.

Peynir Yemek Neredeyse İmkansız Hale geldi, Fiyatı Kırmızı Etle yarışıyor
Yayınlanma Tarihi : 03 Eylül 2021 16:20

Peynir kahvaltıda bulunması gereken yiyeceklerden sadece biri. Yumurta fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu daha önce haber sitemize taşımıştık.

Ancak şimdilerde peynir fiyatları gündeme gelmeye başladı. Peynir fiyatlarındaki yükseklik vatandaşı gerçekten zora sokuyor.

Kırmızı et fiyatlarının yüksek olmasını normal karşılayan vatandaşlar peynir, yumurta gibi temel ihtiyaç ürünlerinin pahalı olmasına anlam veremiyorlar.

 

Ancak tarım ve hayvancılık aslında birbiriyle bağlantılı şeyler. Bir bakıma kırmızı et fiyatlarının pahalı olmasının nedeni de bu sektördeki sıkıntının bir işareti. Sonuçta peynirde sütle yapılan bir yiyecek.

Haber Global bir haber yayınlayarak peynir dosyasını açtı: 

Haber Global'den İrem Şahin'in haberine göre gıda enflasyonu şimdiden 2020'yi geçti, yüzde 25'e dayandı. Temel gıda ürünlerinde fiyatlar da haliyle yükseldi. Peynirin fiyati kırmızı etle yarışır hale geldi.

EN HIZLI BÜYÜYEN İKİNCİ EKONOMİ

 Ankara’da Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Subay ve Astsubay Öğrencileri Mezuniyet Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk ekonomisi ikinci çeyrekte reel olarak yüzde 21,7 büyüyerek, dünyada en hızlı büyüyen ikinci ekonomi oldu." demişti. 

TÜİK'E GÖRE BİLE EN YÜKSEK ARTIŞ GIDADA

TÜİK'in Temmuz ayı verilerine göre yıllık en düşük artış yüzde 1,80 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 4,41 ile haberleşme, yüzde 8,54 ile giyim ve ayakkabı ve yüzde 10,61 ile eğitim oldu.

Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 24,92 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 24,62 ile ulaştırma ve yüzde 22,70 ile ev eşyası oldu.