Piyasalarda beklenmedik gelişme! Altın fiyatı yükselişe geçti

Piyasalardaki belirsizlik altın fiyatlarında yükselişe neden oldu. Yeni Haftaya yükseliş ile başlayan ons altın şu sıralar bin 993 dolardan işlem görmeye başladı.

Piyasalarda beklenmedik gelişme! Altın fiyatı yükselişe geçti
Yayınlanma Tarihi : 18 Nisan 2022 17:44

Altın inecek mi çıkacak mı çok merak ediliyor. Özellikle düğün mevsimi açılırken piyasalardan gelecek haberler yakından takip ediliyor. Parasını altın olarak değerlendirmek isteyenlerin ilgisi altına artarak devam ediyor. Özellikle son bir kaç haftadır altın piyasasında sarsıcı gelişmeler yaşanıyor. Tüm dünya Rusya ve Ukrayna'dan gelecek haberleri yakından takip ederken yeni haftada altında beklenmedik bir gelişme yaşandı.

Altın fiyatlarındaki çarpıcı yükseliş dikkat çekmeye başladı. Uzman isimlerle görüşmeler gerçekleştiren İhlas Haber Ajansı, altın piyasasındaki gelişmeleri de derledi. Herkesin merak ettiği bir şey var oda altına talebin devam edip etmeyeceği. Uzmanlara göre altına talebin artarak devam etmesi bekleniyor. Üstelik bu talebin ilerleyen süreçte de sürmesi durumunda altındaki rekorlara bir yenisinin daha eklenmesi bekleniyor. Son 3 yıldır Altın hiç olmadığı kadar yükselen ve değer kazandıran bir yatırım aracı olarak biliniyor.

ALTIN YENİ HAFTAYA NASIL BAŞLADI?

Haftaya yükseliş ile başlayan ons altın şu sıralar bin 993 dolardan işlem görüyor. Artışın dünya piyasaları kaynaklı olduğunu belirten Kapalıçarşı esnafı, altında sene sonu beklentinin dolara bağlı olarak bin 100 ile bin 200 TL bandında olacağı öngörülüyor.

SAVAŞ BELİRSİZLİĞİ SÜRÜYOR

Dünya piyasalarında Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle yaşanan belirsizlik ons altını yükselişe geçirdi. Yeni haftaya yükselişle başlayan ons altın şu sıralar bin 993 dolardan işlem görüyor. Savaşın belirsizliği, pandeminin devam etmesi ve gelişmiş ülkelerin enflasyonun yüksek çıkması altına olan güveni artırıyor.

ALTIN BUGÜN NE KADAR?

Gram altın şu sıralar 940 TL, çeyrek bin 550 TL, yarım 3 bin 100 TL, tam 6 bin 200 TL'den işlem görüyor. Ülkemizde düğün sezonun yaklaşması ile birlikte altına olan talebin arttığını belirten Kapalıçarşı esnafı, bu talebin artacağını söylüyor.

UZMANINDAN UYARI: ALTINA TALEP SÜRECEK

Ons altının yükselmesinin sebebinin dünya piyasalarıyla alakalı olduğunu vurgulayan Kapalıçarşı esnafı Atilla Saraç, "Savaşın devam etmesi, pandeminin kısmen devam etmesi ve gelişmiş ülkelerin enflasyonu yüksek çıkması ile birlikte altın doğal olarak güvenli liman oluyor. Çin'in Shanghai şehrinde tedbir amaçlı kapanma söz konusu. Tüm dünya piyasaları ister istemez etkiliyor. Buda altını pozitif yukarı doğru etki yapar.

Düğün sezonun gelmesi ile birlikte altına talep şu anda var. Önümüzde ki günlerde de talebin olacağını düşünüyorum. Bununla beraber TL bazında altının kısmen yukarı etki yapacağını düşünüyorum. Gram altın 940 TL, çeyrek bin 550 TL, yarım 3 bin 100 TL, tam 6 bin 200 TL'den işlem görüyor. Gram altın sene sonu beklenti doların durumuna göre değişkenlik gösterir fakat benim kişisel görüşüm 1000 ile bin 200 TL bandında olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

EKONOMİ VE FİNANS HABERLERİ