Piyasaları neler bekliyor? Uzman isim altın piyasasını bekleyenleri açıkladı

Altın inecek mi yoksa çıkacak mı büyük merak konusu olurken tv100 yayınına konuk olan Doç. Dr. Cüneyt Dirican altın piyasalarını bekleyen gelişmelerle ilgili bilgiler verdi.

Piyasaları neler bekliyor? Uzman isim altın piyasasını bekleyenleri açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 28 Nisan 2022 19:39

Son dönemde altın piyasaları çok yakından takip ediliyor. Özellikle düğün sezonuna 1 aydan az bir süre kalırken çok sayıda vatandaş altın piyasasını takip ediyor.

Yatırımlarını Türk lirası ya da dolarda tutmak istemeyen çok sayıda kişi sığınacak liman olarak altını tercih ediyor.

Ancak altın bir inip bir çıktığı için yatırımcıların büyük bir bölümü kararsız durumda. Altın piyasasında yaşanacakları önceden kestirebilmek zor görünüyor. Hiç olmadığı kadar piyasalar dalgalı bir dönemden geçiyor.

TV100'de de altın piyasaları değerlendirildi ve altının geleceği masaya yatırıldı. Konuk olan isimlerden Doç. Dr. Cüneyt Dirican altın piyasalarıyla ilgili kritik değerlendirmelerde bulunarak piyasaları bekleyenleri yorumladı.

TV100'de yayınlanan haberde; Doç. Dr. Cüneyt Dirican tarafından altın piyasalarını neler bekliyor sorusuna cevap verildi.

tv100 canlı yayınında "1.900 dolar seviyesi ons altında kritik seviye" diyerek yatırımcıları uyaran Dirican, oerasyonlara ilişkin haber akışının altın fiyatları üzerinde belirleyici olabileceğini kaydetti. Dirican'ın açıklamalarından satır başları:

İsveç Finlandiya tarafından NATO'ya başvuru noktasında ons altının tekrar 1900 doların üzerine çıkması mümkün olabilir. 

FED Başkanı Powell geçen hafta bir konuşma yaptı. 4 Mayıs akşamı 50 puanlık bir faiz artışı dünyaya duyurulmuş olacak bize göre. O da altını baskılıyor. Çünkü genelde ABD dolarında küresel anlamda onsun fiyatıyla ters ilişki olduğunu söylemiştim. Doların küresel anlamda talebinin çoğalacağı beklentisi ile çünkü bir yandan bilanço daraltacaklar. Yani dolar likditesi yavaş yavaş azalacak. Karşılığında faiz arttığı için talebi daha çok artacağı beklentisi ile değer kazanması bekleniyor ki dolar endeksi zaten 100'lü seviyelerde, euro dolar partiesindeki 1.00'ın altına gelen kısımda görebiliyoruz. ABD dolarının değer kazanması ons altını baskılıyor.

Yaz sezonu gelirken bir alım fırsatı olarak görenler bu seviyeden altın alabilirler.

Enflasyonun artması durumunda altının ons fiyatının yükseliyor olması gerekir. Küresel piyasalarda bizim gibi ülkeler altın alıcısı ülkeler. FED'in faiz artışlarının ardından stagflasyona doğru giden dünyada altına yönelik bir gidişatın olacağı şart koşulur kitaplarda.

Eğer bu iş faiz artışına rağmen çözülemezse ons altında yine farklı dinamikleri konuşuyor olabiliriz. Sanıyorum altın fiyatları aksi bir durum olmadığı sürece küçük bir bant aralığında gidip gelir.