SGK'dan milyonları ilgilendiren karar! Ücretsiz olacak

Sosyal Güvenlik Kurumu, grip aşılarıyla ilgili önemli bir karar aldı!

SGK'dan milyonları ilgilendiren karar! Ücretsiz olacak
Yayınlanma Tarihi : 04 Ekim 2021 15:17

SGK tarafından alınan karar doğrultusunda grip aşılarıyla ilgili önemli bir duyuru yapıldı. Fiyatlarının oldukça yüksek olması vatandaşlar ve muhalefetin eleştirisine neden olmuştu.

SGK'da bu eleştirilere kulak vererek bazı vatandaşları ilgilendiren bir karar aldı. Yılda bir defaya mahsus olmak üzere grip aşıları bundan böyle ücretsiz olacak.

Ancak uygulama eylül ve şubat dönemini kapsayacak. 

ÜCRETSİZ AŞILARDAN YARARLANABİLECEK VATANDAŞ GRUBU DA BELLİ OLDU!

Öte yandan ücretsiz aşılardan her ne kadar vatandaşların yararlanabileceği duyurulsa da tüm vatandaşlar yararlanamayacak. Bu kapsamda ücretsiz grip aşılarının kimlere verileceği de belli oldu. 

CNN Türk’ün haberine göre, bazı kronik hastalık taşıyanlar; Astım dâhil kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalığı olan erişkin ve çocuklar, Diyabet dâhil herhangi bir kronik metabolik hastalığı olanlar, Kronik renaldisfonksiyonu, hemoglobinopatisi veya immün yetmezliği olanlar veya immünsupresif tedavi alan erişkin ve çocuklar, 6 ay-18 yaş arasında olan ve uzun süreli asetil salisilik asit tedavisi alan çocuk ve adolesanların grip aşılarını, yılda bir defaya mahsus ücretsiz olmaları mümkün.

AŞILAR ECZANEYE GELDİ

Gebeliğin 13. haftasından doğuma kadar geçen sürede anne adayları da ücretsiz grip aşısı yaptırabiliyor. Grip aşısı eczanelere gelmeye başladı. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, 85,12 TL olan aşının eczanelerden ücretli olarak verilmeye başladığını duyurdu.

TEİS Başkanı Nurten Saydan, grip aşısının eylül ve kasım ayında yapılması önerisinde bulunarak, “Grip ciddi bir hastalıktır ve risk grubu içerisinde yer alan bireyler yakalandığında ciddi komplikasyonlar gerçekleşebiliyor. Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği DSÖ tarafından 1 yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir” ifadelerini kullandı.