SGK'lıya Sıfır faizle konut kredisi verilecek! Başvurular E-Devlet üzerinden yapılıyor

Hükümet kredi çekmek isteyen milyonlarca kişiyi ilgilendiren müjdeli haberi duyurdu. Sıfır faizli kredi desteği sağlanacak. Krediden SGK'lı olanlar yararlanacak. Ancak bazı koşullar var

SGK'lıya Sıfır faizle konut kredisi verilecek! Başvurular E-Devlet üzerinden yapılıyor
Yayınlanma Tarihi : 05 Mayıs 2022 18:18

Son dönemde konut sorunu önemli bir sorun. Kira fiyatları her geçen gün artarken milyonlarca kişi ev sahibi olmak istiyor. Konut sorununu çözmek için ise bazı adımlar atılıyor.

Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sıfır faizli kredi desteği sağlanacağı öğrenildi. Sabah gazetesinde yayınlanan bir haberde; Söz konusu sıfır faizli kredinin detayları da belli olmaya başladı.

SGK tarafından sağlanacak olan krediden yararlanmak için bazı koşullar bulunuyor. Örneğin gaziler, dul ve yetimler bu uygulamadan yararlanabilecekler. Başvurular E-Devlet üzerinden yapılacak. Aylığın dörtte birinde ise kesinti uygulanacak.

İşte SGK tarafından sağlanacak olan kredinin tüm detayları

Sosyal Güvenlik Kurumu, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara sıfır faizi konut kredisi imkanı sunduğunu duyurdu. Yalnızca bir kez başvuru hakkı olan destek, 240 bin liranın üzerinde sıfır faizli kredi imkanı sunuyor. SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden alınacak hak sahibi belgesi ile Ziraat Bankası'na başvurulması, kredi almak için yeterli.

Sıfır faizli kredide taksit ödemeleri de sınırlandırıldı. Buna göre 3 bin lira aylığı olan sıfır faizli kredi için 750 lira taksit ödüyor. Kredinin geri ödemesinde kişinin aldığı aylığın dörtte biri oranında kesinti yapılıyor. Üstelik faizsiz krediden sigortalının kendisi ya da geride kalan hak sahipleri eş, çocuk, anne, baba yararlanabiliyor.

FAİZSİZ KONUT KREDİSİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, Emekli Sandığı kapsamında harp veya vazife malulü olmaları sebebiyle aylık bağlananlar, 15 Temmuz gazileri, dul ve yetimler faizsiz konut kredisinden yararlanma hakkı bulunuyor.

MALULÜN KENDİSİ ÖNCELİKLİ

Öncelikle malulün kendisine kullandırılıyor. Faizsiz kredi hakkından yararlanmaksızın ölümü halinde dul eşine, eşi hayatta değilse ya da evlendiyse çocuklardan birisine kullandırılıyor. Yetim aylığı almakta olması kaydıyla talepte bulunan çocuklarına müştereken, bunlar olmadığında öncelikle anaya veya babaya bir konut ile sınırlı olmak üzere veriliyor.

BAŞVURULAR E-DEVLET’TEN DE YAPILIYOR

Görev alanına göre Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı, Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı ya da SGK il müdürlüklerine dilekçe ile başvurulması gerekiyor. E-devlet üzerinden "faizsiz konut kredisi ve TOKİ kampanya hak sahipliği belgesi başvurusu" bölümü tıklanarak başvuru yapılabiliyor.

AYLIĞIN DÖRTTE BİRİ KESİLİYOR

Kredi hak sahibi tarafından ödeniyorsa aylığının dörtte biri oranında kesinti yapılıyor. Aylık bağlanmayan ya da kesilen müşterek kredi açılmış çocukların geri ödemelerinde ise ödemenin başladığı tarihte aylığa bağlanan çocukların geri ödemeye esas olarak tahsil edilen aylığının 4'te birinin yüzde 25 fazlası aylık taksit kabul ediliyor ve borç bitene kadar hak sahibi çocuk tarafından bankaya yatırılıyor. Bu kapsamda örneğin 3 bin lira aylığı olan 937.5 lira taksit ödüyor.

Kurum, kredi kullananlardan her ne suretle olursa olsun aylığı kesilenlerin aylıklarının kesildiğini ve bakiye borç tutarını Ziraat Bankası'na bildiriyor. Kurumdan aylık almayan, kamu kurum statüsünde olmayan bir yerde çalışan kredi kullanıcılarının bakiye kredi borcu, kurumdan almış olduğu son aylığının 4'te birinin yüzde 25 fazlası aylık taksit kabul edilerek her ayın yirminci günü akşamına kadar bankaya krediyi kullananlar tarafından yatırılıyor.

SABAH