Sıfır otomobillere yeni bir zam geldi, ikinci el araçlara da 'KDV' zammı eklenecek

Akaryakıt fiyatlarına peş peşe zam gelirken bu kez de sıfır otomobillerle, ikinci el araçlara zam geldi. Sıfır otomobillere zam yansıtılacakken, ikinci el araçlara ise KDV zammı yapılacak

Sıfır otomobillere yeni bir zam geldi, ikinci el araçlara da 'KDV' zammı eklenecek
Yayınlanma Tarihi : 29 Mart 2022 15:03

Mart ayın içerisinde sıfır otomobillere yüzde 5 oranında zam geldi. Sıfır araçlara gelen zamların ardından ikinci el piyasasında hareketlilik başlamıştı. Ancak ikinci el araçlara da bu kez KDV zammı geleceği duyuruldu. Araç satın almayı düşünen çok sayıda vatandaş gelen son zamlardan sonra bu hayalini bir süre daha erteleyecek gibi duruyor. 

NTV'de yer alan habere göre, savaş ve tedarik kaynaklı zammın önümüzdeki aylarda da kademeli olarak artacağı belirtiliyor.

Öte yandan dün Erdoğan'ın yaptığı "Oto galericilerinin araç alım satımından elde ettikleri kar ile yat, kotra, tekne ve gezinti gemilerinin satışında halen yüzde 1 olan KDV oranını yüzde 18'e yükseltiyoruz" açıklaması sonrası ikinci el otomobillerde de fiyatların artacağı belirtiliyor.

Dünya'dan Aysel Yücel'e konuşan Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu, ''Yeni düzenlemede sadece özel matraha tabi olan araçlara yönelik bir KDV artışı söz konusu, toplamda piyasaya yüzde 1 ila yüzde 2 civarında ek bir fiyat artışı getirecek. Temel olarak kurumsal ikinci el ticareti yapan firmaların şahıslardan satın aldığı araçların satışında uygulanan özel matrah hesaplaması bu firmalara ek maliyet yükü getiriyor.

Kurumsallaşma çabasında olan ikinci el sektöründe dönüşümün hızını yavaşlatacak bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz'' diye konuştu