Sigara fiyatlarına gelen zamlara Tesk Başkanı Palandöken tepki gösterdi! Ve uyardı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, alkol ve sigaradaki ÖTV artışının kaçak sigara ve alkol kullanımını artıracağını belirterek sert sözlerle zamları eleştirdi.

Sigara fiyatlarına gelen zamlara Tesk Başkanı Palandöken tepki gösterdi! Ve uyardı
Yayınlanma Tarihi : 28 Mayıs 2022 01:05

Son dönemde sigara ve alkol fiyatlarına gelen zamlar tartışma konusu olurken Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'de zammı eleştirdi ve iktidarı kaçak ürünler konusunda uyardı. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, alkol ve sigaradaki ÖTV artışının kaçak sigara ve alkol kullanımını artırabileceğini belirtti.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte sigara ve alkol grubundan alınan özel tüketim vergisindeki yüzde 25'li artışı değerlendirdi. Alkol ve sigaradaki ÖTV artışının halkın alım gücünü zorlayacağını ifade eden Palandöken, "Bu fiyat artışları kaçak sigara satışlarına yönelimi artıracağı için vergi kaybı da daha fazla olacaktır.

Bununla birlikte alkolde de aynı şekilde metil alkolden elde edilen kaçak alkol yapımına yönelim artacaktır.

Bu da kaçak alkolden ölümlerin daha da yükseleceği anlamına gelmektedir. Fiyat artışlarının özellikle bu ürün grubunda doğrudan kaçağa yönelimi artırdığı unutulmamalı. Sigara ve alkole yapılan bu orantısız vergi artışından hem esnaf hem vatandaş için hem de vergi kaybı yaşanmaması için vazgeçilmeli. Çünkü dolaylı vergi gelirlerinde devletin alkol ve sigaradan ortalama 6 milyar lira yıllık kaybı var" dedi.

KAYNAK: İHA