SSK, Bağ-Kur emeklileri ve memurların beklediği zamla ilgili kritik tarih

İşçi, memur ve emeklilere yapılacak zam oranlarında belirleyici olan enflasyon rakamları için kritik tarih geldi çattı.. Her şey yarın belli olacak

SSK, Bağ-Kur emeklileri ve memurların beklediği zamla ilgili kritik tarih
Yayınlanma Tarihi : 02 Ocak 2022 15:16

Asgari ücrete yapılan yüzde 50 zam oranı emekliler ve memurlarda beklenti yarattı. Kritik tarih için 3 Ocak 2022 duyurulmuştu.

Yarın milyonlarca emeklinin beklediği haber için ilk açıklamalar gelecek. Yapılan açıklamalarda emeklilerin ve memurların alabileceği zam oranı da kesinlik kazanmış olacak.

Milyonlarca emeklinin beklediği zam gelişmesiyle ilgili son ayrıntıları ise Anadolu Ajansı derledi. Derlenen haberde milyonlarca emeklinin beklediği verilere de yer verildi.

2022'DE İKİ ZAM ALACAKLAR

Emekliler 2022 yılında iki zam alacaklar. İlki Ocak ikincisi ise Temmuz. Ocak ayında yapılacak zamma ek  birde ek zam olabileceği iddiaları kulislerde dolaşıyor

Başta işçi, memur ve emekliler olmak üzere milyonlarca kişiyi ilgilendiren aralık ayı enflasyon rakamı, TÜİK tarafından yarın açıklanacak. Aralık ayı enflasyonuyla 2021'in temmuz-aralık dönemine ait enflasyon oranı da netleşecek.

Toplu sözleşmelerde dikkate alınan söz konusu 6 aylık enflasyon verisi, milyonlarca kişinin gelirini doğrudan ve dolaylı olarak etkileyecek.

Memura refah payı gündemde

Enflasyon oranının doğrudan etkileyeceği kesimlerin başında işçi, memur ve emekliler gelecek.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi'nde (2020-2021) 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisi için 2021 yılında 3+3 zam kararı vermişti.

Buna göre, memur maaşlarına yüzde 3'ün yanında enflasyon farkı da uygulanacak. Bu zammın üzerine, memur konfederasyonlarının 2021'de ekonomideki dalgalanma nedeniyle talep ettiği refah payının da gündeme gelmesi bekleniyor.

Bu hesaplama, aynı sözleşme kapsamındaki memur emeklileri için de geçerli olacak.

Yaklaşık 8,5 milyon emekli ve hak sahibinin aylıkları da bu yılın ikinci 6 ayına ait enflasyon rakamıyla belirlenecek. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçinin ücretlerine de 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'ne göre, 2021'in ikinci 6 ayında yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

Temmuz-kasım dönemi enflasyon yüzde 10,4

TÜİK verilerine göre, 2021'in ilk altı ayında (ocak-haziran) enflasyon oranı yüzde 8,45 olmuş, böylece memur ve memur emeklileri için bu dönemde yüzde 5,45 düzeyinde enflasyon farkı ortaya çıkmıştı.

Temmuz-kasım döneminde enflasyon yüzde 10,4 oranında gerçekleşti. Aralık ayı enflasyonuyla 2021'in ikinci 6 aylık dönemine ait enflasyon rakamı netleşecek.

AA Finans'ın 21 ekonomistin katılımıyla yaptığı aralık enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketine göre, bu oran ortalama yüzde 8,54 olmuştu.

Bu tahminin (yüzde 8,54) gerçekleşmesi halinde 2021'in ikinci 6 aylık enflasyonu için oran yüzde 19 düzeyinde olacak. ( Kaynak: Anadolu Ajansı )

Kaynak:Haber Kaynağı