Ücretsiz doğalgaz şartları nelerdir? Doğalgaz fatura yardımı nasıl alınır?

Doğalgaz, ekonomik, çevre dostu ve kullanımı kolay bir enerji kaynağıdır.

Ücretsiz doğalgaz şartları nelerdir? Doğalgaz fatura yardımı nasıl alınır?
Yayınlanma Tarihi : 07 Mayıs 2023 04:17

Ücretsiz doğalgaz ise, belirli bir gelir seviyesinin altında olan ve sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara devlet tarafından sağlanan bir destektir. Bu destek kapsamında, belirli bir süre boyunca doğalgaz kullanımı ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Ücretsiz doğalgaz hakkından yararlanmak için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar, her yıl yeniden belirlenmektedir. Şartları yerine getiren vatandaşlar, ilgili kurumlara başvurarak ücretsiz doğalgaz hakkından yararlanabilmektedir.

Dunya.com sitesindeki habere göre; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan Doğal Gaz Tüketim Desteği ile hanelere 900-2.500 TL aralığında para desteği veriliyor. Ödenen miktar haneye göre değişiklik gösterirken yardım alabilmek için bazı şartlar bulunuyor. O şartlar ise şöyle:

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

- Doğal gaz arzı bulunan bir bölgede ikamet ediyor olmak,

- İkamet edilen adreste faturalı veya ön ödemeli doğal gaz aboneliğinin bulunması,

- Faturanın mesken abone grubuna ait olması ve SYD Vakfı tarafından hak sahipliği kararının verilmesi.

Doğal Gaz Tüketim Desteği'ne Nasıl Başvurulur?


Devlet destekli doğal gaz yardımı için başvurular e-Devlet üzerinden alınıyor. Başvuru yapmak isteyenler, T.C. kimlik numarası ve şifresiyle e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra "Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti" sayfasını açarak işlemleri gerçekleştirebilirler. İlgili başvurudan onay alındığı takdirde ödemeler PTT üzerinden yapılıyor. Destek almaya hak kazananlar, doğal gaz faturalarını PTT'ye ibraz ederek yardımdan faydalanabilir