Yaptırımların Ardından Rusya'da Rus Menkul Kıymetlerin Satışına Yasak Getirildi

Rusya Merkez Bankası, döviz piyasasındaki işlemlere başlama saatini ertelerken, yabancı müşteriler adına Rus menkul kıymetlerin satışını geçici olarak yasakladı

Yaptırımların Ardından Rusya'da Rus Menkul Kıymetlerin Satışına Yasak Getirildi
Yayınlanma Tarihi : 28 Şubat 2022 15:54

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları Rus ekonomisini çökme noktasına getirdi. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler peş peşe Rusya'ya yaptırım kararları uygulamaya başladı. Bu durum Rus ekonomisinde büyük bir yıkıma yol açtı. 

Rusya ise söz konusu yaptırımlara karşın adımlar atmaya başladı. Ekonomisi hızla çökme yolunda ilerleyen Rusya'da flaş bir karar alındı. Kararın geçici olarak alındığı duyurulurken ne zaman sona ereceği ise henüz bilinmiyor.

- Rusya Merkez Bankası yaptığı yazılı açıklamada, Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle (TSİ) 07.00’da başlaması gereken döviz piyasasındaki işlemlerin saat 10.00'da başlayacağını duyurdu.

Açıklamada, Rus piyasasındaki işlemlerde yabancı müşteriler adına Rus menkul kıymetlerin satışının da geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

ABD ve Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna saldırısı nedeniyle Rusya Merkez Bankası’nın söz konusu ülkelerde bulunan yaklaşık 300 milyar dolarlık rezervinin dondurulduğunu açıklamıştı.

Ayrıca çok sayıda Rus bankasına da yaptırım uygulanırken, Avrupa Birliği hava sahasının da Rus uçaklarına kapatılması kararı verilmişti.
 

Kaynak:Haber Kaynağı