Ekonomist Atilla Yeşilada Uyardı Pazartesi Dolar Düşmezse Enflasyon Dalgası Geliyor

Ekonomist Atilla Yeşilada Uyardı Pazartesi Dolar Düşmezse Enflasyon Dalgası Geliyor

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada pazartesi gününe dikkat çekerek çok kritik açıklamalarda bulundu. Yeşilada, eğer dolar düşmezse enflasyon dalgasına maruz kalırız dedi. Diğer yandan Yeşilada yazın beklenen karanlık tabloya dikkat çekti...

Ekonomist Atilla Yeşilada'dan korkutan yorum geldi. Yeşilada, bayramda 8.50 TL'yi göre doların pazartesi günü 8.20 TL seviyelerine düşmemesi halinde bir enflasyon dalgasının daha geleceğini belirtti.

"Doların bir şekilde düşmesi gerekiyor"

Youtube kanalında konuşan Yeşilada, pazartesi günü için dolar kuruna yönelik bir uyarıda bulundu. Şu anda 8.45TL'de seyreden dolar kurunun, 8.50 TL seviyesi için "suni bir fiyatlama" yorumunda bulundu. Ancak eğer pazartesi günü piyasalarda bu oranın 8.20 TL seviyelerine dönmemesi durumunda arkasından bir enflasyon dalgasının vuracağını herkese bildirdi. Yeşilada'nın öne sürdüğüne göre şirketler faiz veya anapara amortismanı geldiğinde piyasadan döviz almaya başlayacaklar, bu noktada da yatırımcılar faiz artışı için baskı yapmaya başlayacaklar. Yeşilada bu sebepten dolayı pazartesi günü Merkez bankası, kamu bankaları müdahalesi ya da kendiliğinden de olsa bir şekilde kendiliğinden doların düşmesi gerektiğini dile getirdi. Eğer dolarda düşüş yaşanmazsa başımız belaya girecek diyen Yeşilada, Türk piyasalarında hem karamsarlık hem de temkin zamanı sözlerine yer verdi.

Turizmde gelir kaybı nedeniyle cari açık oluşabilir

Yaz mevsiminde ise Türkiye'nin turizm gelirlerinde bir düşüş yaşanmaması gerektiğini, yoksa çok büyük bir cari açığın geleceğini belirten ekonomist Yeşilada, 8.50 TL olan kurun daha da ileri gideceğini ve büyümenin de tam tersine yani negatife döneceğini belirtti. Yeşilada'nın belirttiğine göre cari açık bu sefer de kriz değil daralma yolu ile çözülür. 

Bir haziran tarihine dikkat çeken Yeşilada, umarım yanılırım diyerek değerlendirmesini açıkladı. İstanbul'daki varyantlar Anadolu'daki kardeşleri ile bayramlaştı, Çin'den bir milyon doz aşı geldi ağustos sonu gelmeden halk aşılanamayacak bu nedenle de haziran ayında salgın yeniden patlayabilir değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomik sigorta poliçesinin anahtarı...

14 Haziranda ise NATO Liderler Zirvesi'nin Brüksel'de toplanacağını ve Erdoğan ile Joe Biden'ın görüşeceklerini belirtti. Biden ile olan görüşmede ise Türkiye'nin menfaatlerine zarar vermeden, yatırım için tehditlerin ortadan kalkacağını umduğunu açıkladı. Yüzde 19'luk politika faizine gelmeyecek olan az yatırımcı bulunduğunu dile getiren Yeşilada, bu sebeple siyasette de incelik kullanılarak görüşmeler atlatılabilir dedi. Ekonomist, bu adımla da ekonomide sigorta poliçesi edinilmiş olur şeklinde konuştu.

En Yeniler