Ekonomist Özgür Demirtaş bombayı patlattı! Elmastan Bile Değerli Olan Şeyi Açıkladı!

Ekonomist Özgür Demirtaş bombayı patlattı! Elmastan Bile Değerli Olan Şeyi Açıkladı!

Finans profesörü Özgür Demirtaş'tan kritik açıklama geldi. Özgür Demirtaş elmastan bile daha değerli dedi, asıl yatırımı buna yapın sözleri ile uyardı. Herkes daha dikkatli olsun çağrısı....

Ekonomist Özgür Demirtaş twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımı ile gündeme oturdu. Demirtaş, elmastan daha değerli diyerek su tüketiminin öneminden bahsederek ilginç açıklamalara imza attı. İklim Krizi sürerken özellikle su kullanımının Türkiye için öneminden bahseden Demirtaş'a destek yağdı.

Ülkesini seven su israfı yapmaz

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı olan Özgür Demirtaş twitter hesabından su ile ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. Demirtaş, suyun milli ve küresel anlamdaki değerine değinerek "vatanını seven su ve enerji tasarrufuna dikkat etsin çağrısında bulundu. Bilinçaltımıza ne kadar Türkiye'nin zengin temiz su ülkesi olduğu kazılı olsa da ülkenin en ciddi sorunlarından birinin su olduğuna dikkat çekti. 

Cari açığı kapatmak için de önemli

Su tüketimi devlet ekonomisinde bile etkili. Suyun elmastan daha değerli olduğuna vurgu yapan Demirtaş, su ve enerji tüketiminde gidilecek tasarrufun cari açığı kapatma açısından da önemli olduğuna dikkat çekti.

Kişi başına düşen su miktarı çok az

Türkiye dört tarafı denizlerle çevrili bir ülke olsa da aslında temiz su kaynakları açısından fakir bir ülke. Bakıldığında su kaynakları zengin olan ülkelerde kişi başına düşen temiz su oranı sekiz bin ile on bin metre küp arasında değişiyor. Ancak Türkiye'de bu oran 2018 yılında yapılan bir habere göre ortalama 1519 metreküp. Yani Türkiye aslında büyük oranda temiz su sıkıntısı çeken bir ülke.

Nüfus artacak ancak suyumuz azalıyor...

TÜİK verilerine göre 2030 yılında ülke nüfusu 100 milyona yaklaşacak. Bu da su kaynaklarının kişi başına çok daha azalmasına yol açarken diğer alanlarda da su tüketiminin artacağına işaret. Çünkü bakıldığında ülkedeki temiz suların yüzde on altısı içme ve kullanım için harcanıyor. Pastadaki en büyük payda ise tarım sulamaya düşüyor ve yüzde 72 oranında temiz suyumuzu meyve ve sebzeleri sulamak için kullanıyoruz. Bunun yanında 110 milyar metreküp kullanılabilir su potansiyelimizin yüzde 110 milyar metreküp kullanılabilir su potansiyeli de sanayide harcanıyor.


Kaynak: Milli Gazete, Dünya Gazetesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.