• BIST 86.796
  • Altın 249,009
  • Dolar 6,0406
  • Euro 6,7414
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 23 °C

Elazığ’da ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’

Elazığ’da ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’
Elazığ'da firmalara, ihracat konusunda bilgilendirmek amacıyla seminer düzenlendi.

Elazığ'da firmalara, ihracat konusunda bilgilendirmek amacıyla seminer düzenlendi.

Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından bir otelin toplantı salonunda "Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri" düzenlendi.

İhracata yönelik devlet yatırımları ve İran ile Rusya pazarlarına giriş stratejilerinin anlatıldığı seminere, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Ekonomi Bakanlığı Uzmanlarından İsmail Bozdemir, Dış Ticaret Dairesi temsilcileri, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği temsilcileri, oda üyeleri ve iş adamları katıldı.

İl genelinde ihracat seviyesinin yükseltilmesini ve istihdamın öncelikli hedefleri olduğunu aktaran Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, "Elazığ çok önemli bir ihracat potansiyeline sahip olmasına rağmen maalesef ihracatçı firma sayısı ve ihracattan elde ettiği gelir bakımından istenilen noktada değildir. Buna rağmen ülkemizin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri hedefi vardır. Bunun yanında 500 milyar dolar ihracat hedefi de bulunmaktadır. Ekonomi bakanlığımız ülkemizin bu hedefe ulaşmasında ihracat potansiyeli olan illeri belirlemiş ve bu illere özel bir önem vermiştir. Elazığ'da bu iller kapsamında olup ilimiz ihracatının yükseltilmesi bu dönemde en büyük hedeflerimizden birisidir "dedi.

Daha sonra Ekonomi Bakanlığı uzmanları sunu yaparak dış ticaret mevzuatı, devlet destekleri, uluslar arası rekabetçilik, pazara giriş, yurtdışı fuar destekleri, ticari bilgiye erişim hakkında bilgiler aktardı.

Ardından Rusya ve İran pazarları hakkında bilgilendirme yapıldı.

Elazığ’da ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim