Elektrik faturaları neden kabarıyor! Faturaların kabarma nedeni ortaya çıktı... Bu yöntemler düşürür

Elektrik faturaları neden kabarıyor! Faturaların kabarma nedeni ortaya çıktı... Bu yöntemler düşürür

Elektrik faturanızın yüksek gelmesinden şikayetçiyseniz bir de bu yöntemi deneyin..

Elektriğe sürekli zam geliyor, yüksek faturalar ödemekten usandım diyorsanız alacağınız basit tedbirler ile faturanızda tasarruf edebilirsiniz.

Aydınlatmadan, küçük ev aletlerine kadar bir çok şeyde alacağınız tedbirler size tasarruf getirecek. İşte alınacak önlemler;

 1. Evlerde akkor flaman lamba yerine floresan ampuller kullanılmasıyla aydınlatma ile ilgili yüzde 75 tasarruf sağlanabilir.
 2. Gün ışığından mümkün olduğunca yararlanın. Çalışma masaları mümkün olduğunca pencere kenarlarına konulmalıdır. Duvarlar ve tavanlar açık renk boya ile boyanmalı ve gündüz saatlerinde aydınlatma amaçlı elektrik kullanımı asgariye düşürülmelidir.
 3. Dekoratif lambalar ışığın istenilmeyen bölgeleri aydınlatmasına neden olacağından bundan kaçınmalı, aydınlatma geri verimi en üst düzeyde olan armatürler tercih edilmelidir.
 4. Zamanlayıcı, fotoseller, ya da yaklaşım sensörleri vasıtasıyla aydınlatmanın sadece ihtiyaç olduğunda devreye girmesi ve çıkması sağlanmalıdır. Yüksek katlı binalarda 2 veya 3 katı aydınlatacak şekilde merdiven otomatiği seçilmeli, aynı anda 4 veya daha fazla katı aydınlatan merdiven otomatiği sistemine ilaveler yapılmalıdır. Kullanılmadığı sürece aydınlatmalar kapatılmalıdır

EV ALETLERİNİN KULLANIMI

 • Mikro dalga fırınların, pişirmeyi 2-10 dakikada, ısıtmayı 10-30 saniyede gerçekleştiriyor. Diğer elektrikli fırınlara göre yüzde 66 daha az elektrik harcıyor.
 • İhtiyaçtan daha büyük kapasiteye sahip klimalar kullanılmamalıdır.Yazın sıcaklıktan rahatsız olunmayacak bir derece olan 24-27 derece arasında oda sıcaklığı ayarlanmalıdır. Düşürülen her derece için yüzde 4 daha fazla elektrik harcanmaktadır.
 • Elektrikli süpürgelerin torbaları sık sık boşaltılmalıdır. Boş torba ile dolu torba arasında süpürgenin kullanımı esnasında yüzde 15 civarında daha fazla elektrik sarfiyatı olacaktır.
 • Küçük ekranlı televizyonlar büyük ekranlı televizyonlara göre daha fazla elektrik tüketmektedir.
 • Yerlerin halı kaplı olması zeminde ısı kaybını azaltacaktır.
 • Buzdolaplarının kapı içi manyetik bantları ayda bir kez sabunlu su ile temizlenmeli ve pudralanmalıdır. Bu sayede bakım yapılmayan dolaplara göre yaklaşık yüzde 5 civarında elektrik tüketimi azaltılabilecektir.
 • Uzaktan kumanda cihazı ile kapatılan elektrikli ev aletleri, on/off düğmesinden kapatılmadıkları zamanlar bile cihazın açık olduğu zaman tükettiği elektriğin yaklaşık yüzde 5'i ile yüzde 15'i arasında elektrik tüketirler.
 • Ütüleme işlemi bitmeden 5 dakika önce ütü fişten çekilerek ütüde mevcut bulunan ısı ile kalan 5 dakikalık ütü işlemi yapılmalıdır. Bu basit önlemle 1 ampulün 1 saat daha fazla aydınlatması sağlanabilecektir.
 • Camların çift cam olması, camlardan sıcak ve soğuk havanın giriş-çıkışını zorlaştıracak olup bu şekilde ısınma ve serinleme için yüzde 40 daha az bedel ödenecektir.
 • Kızartmaları elektrikli ocak üzerinde kızartmak, fritöz içerisinde yapmaktan yüzde 25 daha fazla enerji harcar.
 • İçeriklerimiz Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden kopyalanamaz....

İlgili Haberler