Elektrik Faturaları neden uçuşa geçti belli oldu! Faturaların kabarmaması için bu tekniği uygulayın

Son Dönemde faturaların yükselişe geçmesi vatandaşın tepkisine yol açtı. Ancak fatura zamları kadar kullanıcı hataları da faturanın kabarmasına yol açmaktadır. Peki tasarruf nasıl sağlanır?

Elektrik Faturaları neden uçuşa geçti belli oldu! Faturaların kabarmaması için bu tekniği uygulayın
Yayınlanma Tarihi : 19 Aralık 2020 05:08

Son dönemde herkes kışın ne kadar soğuk geçeceğini söylerken bir yandan da  faturaları nasıl ödeyeceğini düşünüyor.

Özellikle Doğalgaz ve elektrik kışın en çok kullanılan ürünlerin başında gelmektedir. Çok sayıda vatandaş faturaların çok yüksek gelmesinden şikayet etmektedir. Elektrik faturasında tasarruf bazı yöntemlerle mümkün olabiliyor.

Şimdi size vereceğimiz bilgiler sayesinde Elektrik faturalarında kesin tasarruf sağlayabileceksiniz. Evde faturaları kabartan bu hatalara son verirseniz faturalarınız en az yarı yarıya düşüş gösterecektir. Yapmanız gerekenleri sizler için sıraladık.

İşte tüm ayrıntılarıyla o tasarruf yöntemleri...

Kış aylarında vatandaşların en çok şikayet ettiği şey şüphesiz elektrik ve doğalgaz faturasıdır. Hele bir de üst üste gelen zamlardan sonra insanlar ne yapacağını bilemez halde. Sizler için elektrik ve doğalgaz faturalarınızdan tasarruf edebilmenin yöntemlerini derledik.

Elektrik Faturalarının Kabarık gelmesini sağlayan tuzak deşifre oldu!

Elektrik ve Doğalgazdan Tasarruf Etmenin 11 Yolu:

1) Elektriği en çok kullandığınız saatlere bakın: Özellikle mesken ve ticarethane sahipleri elektriği tek veya çok zamanlı kullanıyor. Tek zamanlı tarifede tüm gün boyunca tek tip enerji bedeli uygulanırken çok zamanlı da elektrik kullanım yoğunluğuna göre gün üçe bölünüyor. Ulusalpost'un haberine göre: Bu saat dilimleri de 06:00-17:00 - 17:00-22:00 - 22:00-06:00 olarak ayrılıyor.

Elektriğin en pahalı olduğu saatler 17.00 - 22.00 olarak öne çıkıyor. Eğer bu saatlerde evde ya da işte bulunmuyorsanız veya elektriği diğer saat dilimlerine nazaran daha az kullanıyorsanız üç zamanlı tarife size uygun olabilir. Bu saat dilimlerindeki tüketimlerinizi elektrik faturanız üzerinde görerek kararınızı verebilir ve üç zamanlı tarife kullanmaya başlamak için elektrik tedarikçinizle iletişime geçebilirsiniz.


2) Elektrik tedarikçinizi değiştirin: Aylık 85 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız elektrik tedarikçinizi değiştirerek tüketiminizi azaltmaya gerek kalmadan yüzde 10 ile yüzde 25 arasında tasarruf edebilirsiniz. 

3) Cihazları prizden çıkartın: Özellikle şarj aleti gibi cihazları kullanmadığınız zaman tamamen kapatır veya prizden çıkartırsanız aylık elektrik faturanızdan en az yüzde 2 tasarruf edersiniz. Her ne kadar kullanılmıyor yakmaz diye düşünülse de boşta duran ve çalıştırılmayan cihazlar elektrik yakıyor.

2 İlde Doğal Gaz Ve Elektrik Faturalarına 3 Ay Erteleme Fırsatı


4) Çamaşırları nemliyken ütüleyin: Kurumuş hatta günlerce beklemiş çamaşırları ütülemek hem daha fazla elektrik hem de kendi enerjinizi tüketmeniz demek. Ütünün termostatını kumaş cinsine göre en düşük seviyeye ayarlamak tasarrufa yardımcı olur. Çamaşırlar nemliyken toplayıp ütülemek önemli. Bu yöntemle maksimum elektrik tasarrufu sağlanır. Ayrıca 60ºC yerine 40ºC'de çamaşır yıkamak, yüzde 55'e kadar enerji tasarrufu demek.

5) Ampulleri değiştirin: Geleneksel ampulleri düşük enerjili veya LED olanlarla değiştirmek daha az enerji harcamanızı sağlar. LED ampuller elektrik enerjisinin yüzde 90’ını ışığa çevirir, böylece ısınma ile kaybolan enerjinin oranı oldukça düşük olur. Ayrıca ampulleri ve lambaları temiz tutmak, tüketimde yüzde 20 oranında tasarruf getirir ve olabildiğince düşük voltajlı olanları kullanmakta size tasarruf ettirecektir.
 
6) Kettle’ı filtreyle kullanın: Kettle, en çok elektrik harcayan ev aletlerinden biri. Kettle’da oluşan kireç ve tortuları sık sık temizlediğinizde su daha çabuk kaynayacaktır.

7) Önce havlu sonra saç kurutma makinesi: Saç kurutma makinesi kullanımında tasarruf sağlamak için saçı önce havlu ile iyice kurulayıp ardından makineyi kullanmak gerekiyor.

8) Evinize yalıtım yaptırın: Evde iyi bir yalıtım yapılması, kışın ısıtma ve yaz aylarında soğutma ihtiyacında yüzde 20 ile 30 arasında bir düşüş anlamına gelir. Çift camlı pencereler ve ısının kaçmasını önleyen önlemlerle tasarruf edilebilir. Yani aslında yapacağınız tek masrafla önünüzdeki 10-15 yıl tasarruf edebilirsiniz.


9) Buzdolabı sıcaklığını ayarlayın: Buzdolabının iç ortam sıcaklığını 3 ile 7 derece arasında ayarlayın. Ayrıca dolabın arka kısmını havalandırılmış ve tozsuz tutmak gerekir, bu da enerji tasarrufu yapmayı sağlar. Hem de daha uzun ömürlü hale getirir dolabınızı

10) Mutfakta da tasarruf yapın: Yemek yaparken pişmesine 5 dakika kaldığında ocağı söndürebilirsiniz. Yemek mevcut ısıyla pişmeye devam eder. Küçük porsiyonlarda yemek pişirmek çabuk pişmesini sağlarken israfı da önler.

11) Tasarruflu beyaz eşyaları tercih edin: Enerji verimliliği yüksek beyaz eşyalar kullanmak elektrik faturasında yüzde 50’ye kadar tasarruf anlamına gelir.

Ayrıca evinizde bulunan beyaz eşyalarda voltaj önleyici prizler kullanırsanız herhangi bir elektrik gidip gelmesi ya da ani voltaj yükselmesinde eşyalarınızın bozulmasını engellemiş olursunuz.

ULUSALPOST.COM AKTİF LİNK VERİLMEDEN ALINTI YAPILAMAZ..

İlgili Haberler