Elektrik faturanız 75 TL üzerinde geliyorsa bu hakkınızdan yararlanın! Mağdur olmamak için başvurun

Elektrik faturanız 75 TL üzerinde geliyorsa bu hakkınızdan yararlanın! Mağdur olmamak için başvurun

Elektrik faturası yüksek gelen vatandaşları ilgilendiren düzenleme. Vatandaşların mağdur olmaması için bu bilgiyi öğrenmesi gerekmekte..

Elektrik Faturası 75 TL üzerinde gelen vatandaşları ilgilendiren önemli bir duyuru yapıldı. O duyuruda yer alan detaylar şu şekilde oldu..

Türkiye'de çok sayıda vatandaş yüksek enerji fiyatlarına isyan ediyor. Peki yüksek elektrik faturalarında nasıl tasarruf edilir? Bu işlem sanıldığı kadar zor değil. Evdeki araç gereçlerle tasarruf sağlanabildiği gibi tedarikçi şirketi belirleyerek tasarruf imkanı da sağlanabiliyor. Bu kapsamda herkesi ilgilendiren önemli bir bilgilendirme yapıldı.

Elektrik faturalarınızda nasıl tasarruf sağlayacaksınız bu haberimizde ayrıntılı bir şekilde sizler için anlattık. İşte Elektrik faturalarınızda tasarruf sağlamanızı sağlayacak duyuruya ilişkin haberimizin yer aldığı tüm detaylar..

.******

Milyonlarca vatandaş artık serbest kullanıcı kapsamına giriyor. Eğer elektrik faturanız 75 TL ve üzerinde geliyorsa dikkat..

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yeni bir karar alındı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre artık elektrik faturanız 75 TL ve üzerinde geliyorsa siz de serbest tüketici sayılacaksınız.

Serbest Tüketici; Tüketim miktarına bağlı belli bir meblağın üzerinde fatura ödeyen kişilere verilen isimdir. Bu grupta yer alan kişiler, istedikleri elektrik dağıtım şirketini seçme hakkına sahip olabilmektedir.

İstediğim elektrik tedarikçisini seçmenin bana ne faydası olacak diye düşünüyorsanız hemen onu da açıklayalım..

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) geçtiğimiz yıllarda özelleştirilerek bazı firmaların kullanımına verildi. Özelleşen elektrik dağıtımında müşteri kapma yarışına giren şirketler, hem müşteriyi elinde tutabilmek hem de yeni müşterileri kendi bünyesine katabilmek amacıyla kampanyalar düzenliyorlar. Bu düzenlenen kampanyalarda genellikle müşterinin elektrik tüketiminin yoğun olduğu saatlerde kilovat fiyatı üzerinde indirime gidiliyor.

Eğer sizin faturanızda 75 TL ve üzerinde geliyorsa artık siz de istediğiniz dağıtım şirketini tercih ederek değişiklik yapabileceksiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Bu elektrik dağıtım şirketleri müşterilerini ellerinde tutmak amacıyla imzalanan sözleşmelerde kişilerden taahhüt vermelerini isteyebiliyorlar.  Siz bağlı bulunduğunuz elektrik dağıtım şirketine taahhüt verdiyseniz ve sözleşmenizin süresi dolmadan aboneliğinizi iptal ettirmek istiyorsanız işte o zaman belirli bir oranda tazminat ödemek zorunda kalabiliyorsunuz. Aynı GSM operatörlerinde olduğu gibi burada da müşteriyi bağlayıcı kılmak adına böyle bir sözleşme yapılmaktadır. Ancak elinizde böyle bir sözleşme yoksa ya da verdiğiniz taahhüttün süresi dolmuşsa size uygun olan istediğiniz elektrik dağıtım firmasını seçebilme hakkına sahipsiniz.

İlgili Haberler