• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 14 °C

Elektronik Yasağa Abd’de Tepki Gösterdi

Elektronik Yasağa Abd’de Tepki Gösterdi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin uçağa telefon dışında elektronik cihazın alınmasını yasaklaması ile ilgili, "Güvenlikle ilgili birimlerimiz...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin uçağa telefon dışında elektronik cihazın alınmasını yasaklaması ile ilgili, "Güvenlikle ilgili birimlerimiz bir araya gelip burada bir endişe varsa bunu giderici tedbirler almak lazım. Yasaklamalarla bu iş olmaz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, temaslarda bulunmak üzere geldiği Washington'da basın mensuplarının sorularını yanıtla. Bakan Çavuşoğlu, ABD'nin kabine elektronik cihazların alınmasının yasaklanmasına ilişkin soruya, "Bugün, Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster ile bu konuyu konuştuk. Sebeplerini de anlattılar. Daha önce de telefonda kısaca Tillerson bahsetmişti. Ama ben kendisine tavsiyelerde de bulundum" yanıtını verdi.

"ABD'NİN VEYA HERHANGİ BİR MÜTTEFİKİMİZİN ENDİŞESİ BİZİM DE ENDİŞEMİZDİR"

Bakan Çavuşoğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü: "Güvenlikle ilgili birimlerimiz bir araya gelip burada bir endişe varsa bunu giderici tedbirler almak lazım. Yasaklamalarla bu iş olmaz. Herhangi bir DEAŞ teröristi bir yerden binebilir. DEAŞ teröristlerine baktığınız zaman özellikle yabancı savaşçılara birçoğu AB ülkelerinden ve onların vatandaşı. AB ülkelerinden de aynı şekilde binebilirler. Bindiği yerlerde tedbirleri alabilmektir. Bu tür tedbirler kalıcı tedbirler değildir. Kendileri de "ilave alınacak tedbirlerle ilgili çalışıyoruz. Şuanda acil bir şey olduğu için bu konuda bazı şeyler aldık" dediler. Fakat biz birlikte ne yapabileceğimizi de konuştuk. Elbette ABD'nin veya herhangi bir müttefikimizin endişesi bizim de endişemizdir. Varsa bir sorun bu sorunu beraber çözmek en evlasıdır. Geçici tedbirler değil, bu tür tahditlere karşı kalıcı tedbirleri ve en etkili tedbirleri beraber almamız lazım. Yolcuları ve normal yolcuları cezalandırmak yerine bu kişilere karşı alacağımız tedbirler daha sağlıklı tedbirler diye düşünüyorum."

PANELE KATILDI

Bakan Çavuşoğlu, Türk Miras Örgütü tarafından düzenlenen Türkiye-ABD Stratejik Ortaklığı: Geleceğe Bakmak başlıklı panele katıldı. Bakan Çavuşoğlu burada yaptığı açıklamada, Türkiye ve ABD yönetimleri arasında FETÖ ve ABD'nin YPG-PYD desteğinin önemli olduğunu ve bu iki konunun Türkiye-ABD ilişkisinin geleceğinde önem taşıdığını vurguladı.

Türkiye'de son dönemdeki terör saldırılarının YPG kamplarından gelenlerin gerçekleştirildiğini kaydederek, 68 ülkenin bir terör örgütünü yok etmekte başarılı olamadığını sözlerine ekledi.

10 Mart'ta Rusya ile Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısının gerçekleştirildiğini hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, görüşmede farklı konuların ele alındığını belirtti. İsrail ilişkilerin normalleştirilmesine değinen Çavuşoğlu, çeşitli ülkelerle mevcut ilişkilere değindi. Terör örgütleri arasında fark olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, ABD Ulusal Güvenlik Danışması McMaster ile yaptığı görüşmede ABD'nin PYD'ye desteğinin ele alındığını kaydetti. Bakan Çavuşoğlu, bu terör örgütlerinin masum insanları öldürdüğünü vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim