Elleriniz ve ayaklarınız çok üşüyorsa çözümü meğer basitmiş yapmanız gereken şey sarımsağı alıp...

Elleriniz ve ayaklarınız çok üşüyorsa çözümü meğer basitmiş yapmanız gereken şey sarımsağı alıp...

Kış Aylarında bazılarımızın el ve ayakları normalden daha fazla üşüyor. Ancak bunu önlemenin bazı yolları var. Şimdi size o alternatif yollardan bahsedeceğiz..

Bazı Alternatif yöntemler gerçekten işe yarayabiliyor. Soğuk kış günleri gelmeden bu bilgileri öğrenip sizde uygulayabilirsiniz.

Elleriniz ve ayaklarınız gerçekten normalden fazla üşüyorsa öncelikle yapmanız gerekenin bir doktora gitmek olduğunu ise sakın unutmayın

Bunun altında başka ve önemli bir sağlık problemi yatıyor olabilir. Şimdi sizlere o bilgilerden bahsedeceğiz.

El ve ayaklarınız üşüyorsa bu ciddi bir durum olabilir. El ve ayaklarınızın üşümesi aslında  size önceden verilen bir alarm. Peki neden  dikkatli olmalısınız? Yapmanız gerekenler nelerdir. Şimdi bu konular hakkında sizlerle bazı bilgiler paylaşacağız..

Zamanında önlem alınmadığında kan dolaşımı bozukluğu ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Kan dolaşımı bozukluğuna neden olan başlıca faktörlerin sigara içmek ve hareketli olmamak yanı egzersiz yapmamak olduğu söylenir. Öte yandan diyabet ve kan pıhtılaşması ile yaşlılıkta kan dolaşım bozukluğuna yol açmaktadır..

Ayrıca elleriniz ve ayaklarınız gereğinden fazla üşümekteyse bunun nedeni genetikte olabilir.. Bunun için bir doktora gitmenizde mutlaka yarar vardır. Kan dolaşımınızı hızlandırmak için bir kaç önemli bilgiden bahsedeceğiz. Bu bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayınız. Ama işe yaradığı da söyleniyor..

İşte kan dolaşımınızı hızlandırmak için birkaç tüyo:

Su
Yapılan araştırmalarda günde sekiz bardak su içmenin kan dolaşımı bozukluğunu önlediği görüldü. Su ayrıca gerekli besinlerin organ ve hücrelere taşınmasında önemli bir rol oynuyor.

Ayrıca soğuk suyla birkaç dakikalığına duş almayı da deneyebilirsiniz. Bunu haftada yine birkaç kez tekrarlamalısınız. Dr. Ben Kim’in söylediğine göre, haftada birkaç kez birkaç dakikalığına soğuk suyla duş almak kan dolaşımını hızlandırıyormuş.

Zencefil
Yapılan araştırmalarda düzenli olarak zencefil tüketmenin kalp damar rahatsızlığını ve kanda pıhtılaşmayı önlediği görüldü.

Zencefilde yer alan gingerol ve zingerone isimli maddeler vücut sıcaklığını arttırır ve bu da kan akışının hızlanmasını sağlar.

Sarımsak
Sarımsağın sağlığımıza faydalı olduğunu biliriz. Ayrıca araştırmalar da bunu destekler.

Sarımsakta yer alan maddeler kalp rahatsızlıklarını, damar sertliğini ve kan dolaşımı bozukluğunu önler.

At kestanesi
At kestanesinde yer alan aescin bileşeni, iltihaplanmayı, kan dolaşımı bozukluğunu ve varisi önleyip kılcal damarları güçlendirir.

Arnavut biberi
Özellikle Arnavut biberinde olmak üzere çoğu acı biberde bulunan kapsaisin maddesinin yapılan araştırmalarla damarları güçlendirdiği ve kalbi koruduğu görüldü. Ayrıca yine bu madde kan dolaşımı bozukluğunu önlüyor.

Balık yağı
Balık yağı, omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.

Maryland Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada balık yağının damarlardaki yağlanmayı önlediği ve kolesterolü dengelediği görüldü.

Elleri ve ayakları üşüyen kişiler, sarımsak ve zencefil tüketmeye başladıktan sonra el ve ayaklarının eskisi gibi üşümediğini söylüyorlar.

Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

tr.newsner.com -  Fotoğraf: ulusalpost- KAYNAK gösterilse dahi kullanılamaz..