Elli bin liralık birikimle yüzlerce arabanın sahibi oldu! On sene boyunca azmetti!

Elli bin liralık birikimle yüzlerce arabanın sahibi oldu! On sene boyunca azmetti!

On yıllık bir azim ile elli bin lira harcayarak yedi yüz arabanın sahibi oldu. On sene azmeden Murat Çelen, yedi yüz bin arabanın sahibi oldu. Arabalarından favorileri ise James Bond filminin arabaları oldu...

On senelik azim ile 700 arabanın sahibi oldu. Bu zamana kadar 40 ya da 50 bin liraya harcayan Balıkesirli sanayi esnafı Murat Çelen, 700 bin model arabayla koleksiyonunu tamamladı. Toplamda 450 tanesini dükkanında tutan Çelen, kalan 250 araba modelini ise evinde tutuyor. İlgi alanı ise James Bond filmlerinde kullanılan arabalar. 

Koleksiyonu tamamlamaya otuz model kaldı

Tutkulu koleksiyoncu Murat Çelen tek bir arzusunun olduğunu açıkladı. Çelen'in belirttiğine göre James Bond Filmlerinde yer alan 137 aracın 107'sini koleksiyonuna eklemeyi başardı. Çelen'in en büyük hedefi ise son 30 arabayı tamamlamak.

Oyuncak değil, gerçeğinin minyatürü!

Murat Çelen bir oyuncak koleksiyonu yapmadığını hatırlatarak model arabaların özelliklerinden bahsetti. Model arabalar, gerçek arabanın tıpatıp aynısı! Yalnızca 1:18, 1:24, 1:32 ve 1:43 oranında küçültüldüklerini açıklayan Çelen, kendisinin de 1:43'lük koleksiyon yaptığını açıkladı. 

Diğer amacı fuar düzenlemek

Son günlerde model arabalara olan ilginin arttığına değinen Çelen, Türkiye'deki kolleksiyonerler ile birlikte bir festival ya da fuar düzenlemek istediğini açıkladı.

Misafir çocuklarına benzerlerini hediye ediyor

Küçük yaşlardan beri bu arabalara meraklı olduğunu dile getiren Murat Çelen, en çok da James Bond filminde yer alan Tır, araba, traktör ve kamyonet gibi araçlara tutkun olduğunu açıkladı. Çelen, bir çoğunu evde tuttuğu model arabalarına gelen misafir çocukların ilgi duyduğunu açıkladı. Arabaları beğenen çocuklara muhakkak benzerlerini hediye ettiğini açıklayan Çelen, onları bu zevkten mahrum bırakmıyorum dedi.